İki kan davası yedi can aldı

Güneydoğu'daki iki ayrı kan davası olayında yedi kişi öldü, dokuz kişi de yaralandı.
Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, arazi meselesi nedeniyle mahkemelik olan Güçlü ve...

DİYARBAKIR/VAN - Güneydoğu'daki iki ayrı kan davası olayında yedi kişi öldü, dokuz kişi de yaralandı.
Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, arazi meselesi nedeniyle mahkemelik olan Güçlü ve Bilici aileleri arasında dün Bismil Adliyesi'nde görülen duruşmanın ardından çatışma çıktı. Güçlü ailesinin üyeleri duruşma çıkışı Bilici ailesinden bir kişi tarafından Kalaşnikof tüfekle tarandı. Olayda Süleyman, Salih, Zeydin ve Emin Güçlü ile yoldan geçen Ejder Kutluay öldü, bir polisin de aralarında bulunduğu sekiz kişi yaralandı. Katil zanlısı yakalandı.
Her aşiretten birer kişi
Van'daki olayda ise Gevdan ve Giravi aşiretlerine mensup iki kişi birer saat arayla öldürüldü. Cumhuriyet Caddesi'nde alışverişe çıkan Gevdan aşiretinden 56 yaşındaki çiftçi Halil Yacan, silahlı saldırıya uğradı. Yacan kaldırıldığı hastanede ölürken, seken bir kurşun yoldan geçen İranlı Perviz Ariaime'nin yaralanmasına neden oldu. Yacan'ın akrabası Emin Aslan olayı "Saldırgan kan davalımız Giravi aşiretindendi. Önce Halil'e ateş etti, sonra tabancayı bana doğrulttu. O sırada üzerine atlayıp beni vurmasına engel oldum" diye anlattı.
Olaydan bir saat sonra Giravi aşireti lideri Rıza Ertaş'ın oğlu Şakir Ertaş'a ait veterinerlik kliniğine giren bir kişi, içeride oturan 32 yaşındaki Sıddık Ertaş'ı vurarak öldürdü. İki cinayet arasındaki bağlantıları araştıran polis, Yacan'ın katil zanlısı olarak Giravi aşireti mensubu 45 yaşındaki Nurettin Yeşil'i gözaltına aldı.