İki kardeş domuz gribinden mi öldü?

İki kardeş domuz gribinden mi öldü?
İki kardeş domuz gribinden mi öldü?

Hedal ile Sait Ece kardeşleri babaları üç gün önce cep telefonuyla kameraya çakmişti.

Haber: MÜCAHİT YOLCU / Arşivi
ÖMER PINAR / Arşivi

ŞANLIURFA - Soğuk algınlığı şikâyetiyle dün babaları tarafından özel bir hastaneye götürülen ve ilaçlarını aldıktan sonra evlerine dönen 7 yaşındaki Hedal ile 5 yaşındaki Sait Ece kardeşler, sabah yataklarında ölü bulundu. Şüpheli ölümlerin domuz gribi (H1N1) virüsünden kaynaklanmış olabileceği kuşkusuyla iki kardeşten alınan örnekler Adana’ya gönderildi.
İnşaat malzemeleri satan Abdülrezzak Ece, önceki gün akşam saatlerinde öksürük, ateş ve kusma gibi şikâyetleri bulunan çocukları ilköğretim birinci sınıf öğrencisi Hedal ve anasınıfı öğrencisi Sait Ece’yi özel bir hastaneye götürdü. Burada serum takılan çocuklar, doktor tarafından ilaç yazılarak evlerine gönderildi. İlaçları alan Abdülrezzak Ece, çocuklarıyla birlikte eve döndü. Evde anneleri Hamse ve babaları tarafından ilaçları içirilen çocuklar, odalarındaki yataklarına yatırıldı.
Sabah saatlerinde uyanan baba Abdülrezzak Ece yataklarına gittiği çocuklarının öldüğünü gördü.  Acılı babanın çağırdığı polisler çocukların kullandığı söylenen serum ve ilaçlara el koydu. İki kardeşin cesedi, savcının da incelemesinin ardından otopsi için Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.
Hastane’de yapılan otopsilerinde ölüm nedenleri saptanamayan iki kardeşin domuz gribinden ölmüş olabilecekleri şüphesiyle vücutlarından kan ve doku örnekleri alındı. İki kardeşin kesin ölüm nedeni, alınan örneklerin gönderildiği Adana Adli Tıp Kurumu’nda yapılacak incelemenin ardından belli olacak.
Üç çocuğundan ikisini aynı anda kaybetmenin acısını yaşayan baba Abdülrezzak Ece, çocuklarının sağlıklı olduğunu ve ani ölümlerinin kendisini kuşkulandırdığını söyledi. Ece, “Yanlış tedavi mi uygulandı, eczane ilaçları mı yanlış verdi bilmiyorum. İhmali olan varsa suç duyurusunda bulunacağım” dedi.