İki kere birinci aday psikiyatrist olacak

İki kere birinci aday psikiyatrist olacak
İki kere birinci aday psikiyatrist olacak

Mustafa Öztürk (sağda) sınava ders notlarını odasının duvarına yazarak hazırlandı. Öztürk sevincini diğer şampiyon Berkay Dertsiz?le kutladı. fotoğraf: ERHAN ELALDI / aa

Eşit Ağırlık-1 ikincisi Ali Can Göksel, Sözel-2 birincisi Serhat Güzel, Eşit Ağırlık-2 birincisi  Mücahit Erdoğan ve Sayısal-2 ikincisi Ömer Yakar (soldan sağa) dershanede zafer pozu verdi. 
fotoğraf: M. AKIF ERDEM


İSTANBUL - Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) şampiyonlarının çoğu tıpta. Sınava ders notlarını kurşun kalemle odasının duvarlarına yazarak çalışan iki kere şampiyon Mustafa Öztürk de psikiyatri uzmanı olmak istiyor.  

DÜZENLİ ÇALIŞTIM (Sözel-1 ve Eşit Ağırlık-1 birincisi Mustafa Öztürk): Üç yıldan beri (İstanbul’da) dershaneye gidiyorum. Sınavdan çıktıktan sonra dereceye girmeyi bekliyordum. Bu başarımı her gün düzenli ders çalışmaya borçluyum. Hacettepe Tıp Fakültesi’ni tercih edeceğim. Psikiyatrist olmak istiyorum. 

YEDİ ÇOCUKLU AİLEDEN BİR ŞAMPİYON ÇIKTI (Sözel 2 birincisi  Serhat Güzel): Hocalarımın programlarına uydum, çok fazla da bir şey yapmadım. Tercihim doktorluk. İstanbul’da yatılı okuyorum. Şanlıurfalı yedi çocuklu aileden geliyorum. Ailemin henüz haberi yok sanırım, çünkü beni aramadılar.

GÜNDE 3 BİN SORU ÇÖZDÜM: (ÖSS Sayısal-1 birincisi Gülşen Yücel):  Dershanede 14 kişilik özel sınıflarda özel eğitim aldık. Tıp fakültesi okuyarak, doktor olmak istiyorum. Maneviyata önem veriyorum ve insanların iyiliği için çalışmak istiyorum. Kanser tedavileri üzerine araştırmalar yapmak en büyük hayalim. Çalışma dönemi boyunca günde ortalama 3 bin soru çözdüm, sistemli çalışmanın meyvesini aldım.

HIRSLANMADAN ÇALIŞTIM (ÖSS Sayısal-2 Türkiye birincisi Çağatay Ermiş): Son yıl kendimi her şeyden soyutladım, her şeyden ödün verdim, ancak hırslanmadan çalıştım. Sadece bu sınavın önümdeki 50 yılımın nasıl geçeceğini belirleyeceğini düşünerek çalıştım. Tıp öğrenimi görmeyi hedefliyorum.  

SİSTEM YANLIŞ (YDS-1 birincilerinden Berkay Dertsiz): İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi ya da Hacettepe Tıp Fakültesi’ni tercih edeceğim. Sınav öncesi çok düzenli olmamakla beraber çok çalıştım. Sosyal hayatı ikinci plana ittim. Sistem bozuk ve ezbere dayanıyor. İnsanları eğitimden uzaklaştırıyor. Ben lise alan seçiminde de öğrencilerin çok sağlıklı tercihler yapabildiğini düşünmüyorum. Maalesef sözel yeteneği yüksek olan insanlar bu eğitim sisteminde başarısız görülüyor. Bu doğru değil.

DUALARLA KAZANDIM: Eşit Ağırlık 2 birincisi olan Mücahid Erdoğan): Verilen programlara uydum. Ailem ve öğretmenlerimizin duaları ile birincilik elde ettik. Böyle büyük bir başarı beklemiyordum. Tıp okumak istiyorum. (Radikal)

2009’un şampiyonları
Sözel-1: Kayseri Özel  Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi’nden Mustafa Öztürk
Sözel-2: İstanbul Özel Çağ Fatih Fen Lisesi’nden Serhat Güzel
Sayısal-1: Aydın Fen Lisesi’nden Gülşen Yücel
Sayısal-2: Özel Fatih Fen Lisesi’nden Çağatay Ermiş
Eşit Ağırlık-1: Kayseri Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi’nden Mustafa Öztürk
Eşit Ağırlık-2:  İstanbul Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi’nden Mücahit Erdoğan
Dil: (İngilizce) Özel Amerikan Robert Lisesi’nden Berkay Dertsiz (Almanca) Özel Alman Lisesi’nden Mertcan İpek (Fransızca) İstanbul Galatasaray Lisesi’nden Muazzez Çiğdem Oba