İki KESK Şube Başkanına örgüt operasyonundan gözaltı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı 2 sendikanın Sivas şube başkanları, kentte yasa dışı sol örgütlere yönelik yürütülen operasyon kapsamında gözaltına alındı


KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) Sivas Şube Başkanı Önder Doğan ve Birleşik Taşımacılık Sendikası’nın (BTS) Sivas Şube Başkanı Necat Sezginer, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce kentte yasa dışı sol örgütlere yönelik yürütülen operasyon kapsamında gözaltına alındıkları bildirilen Doğan ve Sezginer’in, "yasa dışı sol örgütlere yardım ve yataklık yapmak, sendika binasını kullandırmak" suçlamasıyla gözaltına alındığı kaydedildi.
İki sendika başkanının emniyetteki sorgusunun sürdüğü, sorgularının ardından adli makamlara sevk edilecekleri belirtildi.

SİVAS’TAKİ OPERASYON
Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 16 Ocak 2009’da kent merkezi, ilçeler ve çevre illerde eş zamanlı yapılan operasyonlarda bazı yasa dışı sol örgütler bünyesinde faaliyet gösterdikleri iddiasıyla aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 26 kişi gözaltına alınmıştı.
Bu kişilerin evlerinde yapılan aramalarda, çok sayıda örgütsel doküman, kitap, dergi, CD, dijital materyal, 1 biber gazı, 1 çelik cop, çok sayıda döviz ve pankart, sprey boya bulunmuş, bazı kişilerin de bilgisayarlarına el konulmuştu.
Gözaltına alınan bu kişilerden 5’i emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılmış, savcılığa sevk edilen 21 kişiden de 7’si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.(aa)