İki kıza karşılık babaya dördüncü eş

Üç kez evlenip ayrılan baba, kardeşiyle birlikte yeniden evlenmek için iki genç kızını 'berdel' usulü vermek istedi. Kızlar, berdelden kaçıp polise sığındı

ELAZIĞ - Dördüncü eşini almak isteyen babaları tarafından ‘berdel’ usulü evlendirilmek istenen iki genç kız, polise sığındı.
Elazığ’ın Alacakaya ilçesi Guleman Mahallesi’nde oturan 44 yaşındaki Abbas S., 37 yaşındaki kardeşi Mahmut S. ile birlikte, Bingöl’de yaşayan iki kadına karşılık, ‘berdel’ usulü evlenmek istedi. Babalarının berdel karşılığında kendilerini evlendirmek istediğini öne süren 16 yaşındaki T.S. ve 17 yaşındaki S.S. kardeşler, Alacakaya İlçe Amirliği’ne giderek, yardım istedi. Kız kardeşlerin ifadesini alan polis ekipleri, daha sonra T.S. ve S.S’yi bir memur refakatinde Maden Cumhuriyet Savcılığı’na sevk etti. Savcılık tarafından ifadeleri alınan genç kızlar, annelerinin hayatta olmadığını ve babaların da kendilerine bakmadığını ifade ederek, babası ve amcasının evlenmek için kendilerini berdel usulü evlendirmek istediklerini anlattı. Maden Cumhuriyet Savcılığı, T.S ve S.S’nin devletin koruması altına alınmasına karar vererek, iki kız kardeşi Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne teslim etti. 

Tutuksuz yargılama
Savcılık daha sonra kızların babası Abbas S. ile kardeşi Mahmut S’nin ‘Kişi hürriyetini kısıtlama suçlamasıyla’ gözaltına alınmasını istedi. Gözaltına alınan zanlılar, İlçe Emniyet Amirliği’ndeki sorgularının ardından Maden Savcılığına sevk edildi. Abbas ve Mahmut S, mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Abbas S’nin bugüne kadar üç evlilik yaptığı ve T.S. ile S.S’nin ilk evliliğinden oldukları öğrenilirken, iki kız kardeşin anneleri öldüğü için teyzelerinin yanında kaldıkları belirlendi. Baba Abbas S’nin bu evliliğinin üzerine iki kez daha evlendiği tespit edilirken, iki çocuk sahibi olduğu ikinci evliliğinin ardından boşandığı ve bir süre sonra tekrar evlenerek üç çocuk sahibi daha olduğu ortaya çıktı.
Abbas S’nin son eşinden de bir süre önce boşandığı belirlenirken, üç çocuğunun mahkeme kararıyla Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nce koruma altına alındığı öğrenildi.

Kardeşi de aynı yolda
Yetkililer kızların babasının, kendisi ve kardeşi için kızlarını berdel usulü evlendirmek istediğini belirleken, kardeşi Mahmut S’nin de daha önce evlenip boşandığı, bu evlilikten olan iki çocuğunun da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nce korumaya alındığı bildirildi. (aa)