İki kızamık trajedisi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşayan Mehmet B, kızamık aşısı olmadığı için, Ereğli'den Büşra Çolak ise...

ŞANLIURFA/KONYA - Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaşayan Mehmet B, kızamık aşısı olmadığı için, Ereğli'den Büşra Çolak ise ailesinin iddiasına göre aşı olduğu için ölümle pençeleşiyor. Her iki çocuğa da SSPE teşhisi kondu.
Harran Üniversitesi'nden Prof. Dr. Himmet Karazeybek, Mehmet'in aşı olmadığı için kızamığa bağlı olarak SSPE'ye yakalandığını söyledi. Karazeybek, geçen yıla kadar derslerinde başarılı, hayat dolu bir çocuk olan Mehmet'in iyileşse bile bundan böyle yatağa bağlı yaşayacağını belirtti.
Ereğlili Sadettin Çolak ise kızı Büşra'nın beş yıl önce üç doz yerine tek doz kızamık aşısı yapıldığı için SSPE'ye yakalandığını söyledi. Kızının ilaç masraflarını karşılayamadığını anlatan fırın işçisi baba, devletten yardım istedi.
Kızamık sonrasında beyne yerleşen virüs nedeniyle oluşan SSPE, kızamık atlatıldıktan 2-10 yıl sonra ortaya çıkıyor. Uzmanlar, kızamık aşısı olmamış çocuklarda hastalığın görülme riskinin daha fazla olduğunu söylüyor. Kızamık aşısı 1998'e kadar Türkiye'de tek doz olarak çocuklara veriliyordu. 1998'de iki doza çıkarıldı, 2005'in sonlarında ise bu aşı, kabakulak ve kızamıkçık aşılarıyla birleştirildi. (dha, aa, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7643057643050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.