İki kızkardeş el ele verdi, 5 bin kitap topladı

İki kızkardeş el ele verdi, 5 bin kitap topladı
İki kızkardeş el ele verdi, 5 bin kitap topladı
Hakkari Üniversitesi Rektörü'nün 14 ve 15 yaşındaki kızları. Ankara'da başlattıkları kitap kampanyasınd topladıkları kitapları Hakkari'de dağıttı


HAKKARİ - Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Belenli’nin Ankara’dan gelen kızları İlaysu ve Aslı Gül Belenli, Hakkari’de öğrenme çadırı kurdu.
Belenli’nin kızları İlaysu (15) ve Aslı Gül (14) Ankara’da Hakkarili çocuklar için bir kitap kampanyası başlattı. Düzenledikleri kampanya ile çok sayıda kitap toplayan kız kardeşler, Hakkari’ye gelerek babalarıyla birlikte meslek yüksekokulu bahçesinde öğrenme çadırı kurdular.
Hakkari’nin değişik mahallelerinden gelen çocukları kurulan kıl çadırda toplamayı başaran Belenli kardeşler, burada çocuklara pasta ve meyve suyu ikram ederek kitap hediye ettiler.
Rektör Belenli, gazetecilere yaptığı açıklamada, kızlarının başlattığı çalışmanın bir başlangıç olduğunu söyledi.
Hakkari’deki gençleri daha iyi bir geleceğe hazırlamak istediklerini belirten Belenli, şöyle konuştu:
"Gençlerimize Türkçe, matematik ve benzeri dersler vereceğiz. Onları hem önümüzdeki yıl için eğitime, hem de ÖSS ve SBS’ye hazırlamış olacağız. Burada Hakkarili büyüklerimiz, küçüklerimiz ve gençlerimiz hep birlikte sınavlara hazırlanacaklar. Hocalarımız, öğretim görevlisi arkadaşlarımız dönüşümlü olarak gelen gençlerimize yardımcı olacak."
Hakkari’deki yaşıtlarının zorlukla okuduğunu belirten İlaysu Belenli ise "Bu kampanyada Hakkari’de yaşayan arkadaşlarımız için kitap topladık ve şu anda kitaplar dağıtılıyor. Buradaki arkadaşlarımız zorlukla okuyorlar. İhtiyaçları çok fazla. Biz onlara yardım etmek için kitap topluyoruz" dedi.

 


-"ZORLUKLARI BURADA DAHA İYİ ANLADIK"-

Hakkari’de çocukların yaşadıkları zorlukları burada daha iyi anladıklarını ifade eden İlaysu Belenli, şunları söyledi:
"Başka okullardan da böyle kampanyalar başlatmalarını istiyoruz. Burada bir çok çocuk eğitim görmeye çalışıyor. Onların bu zorluklarını burada daha iyi anladık, üstelik Hakkari çok güzel bir şehir. Düşünüldüğü gibi bir yer değil. Buradaki insanlar çok sıcak kanlı, bizi çok iyi karşıladılar. Buradaki arkadaşlarımızın da okuyup bir yerlere gelmesini istediğimiz için böyle bir kampanya düzenledik. Umarım yararlı olmuşuzdur."
Kendilerine dağıtılan değişik kitapları alan öğrenciler ise kurulan eğitim çadırında ders görecekleri için mutlu olduklarını belirterek, Rektör Belenli ve kızlarına teşekkür ettiler. (aa)