İki komşu fok bakacak

Dünyada nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulanan 12 tür arasında yer alan Akdeniz fokunun korunması için Türkiye ve Yunanistan'da faaliyet gösteren iki kuruluş, AB destekli bir projeyle bir araya geldi.

İZMİR - Dünyada nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulanan 12 tür arasında yer alan Akdeniz fokunun korunması için Türkiye ve Yunanistan'da faaliyet gösteren iki kuruluş, AB destekli bir projeyle bir araya geldi.
Tüm dünyadaki sayıları yaklaşık 500 olarak tahmin edilen Akdeniz foklarının en önemli yaşam alanlarını barındıran Türkiye ve Yunanistan'da sivil toplum kuruluşları, türün devamını sağlamak için girişimlerinin sürdürüyor. Bu konuda ilk adım, AB destekli 'Bridge-Köprü' projesiyle atıldı. Proje kapsamında, mayıs ayında Yunanistan'da bir araya gelen Sualtı Araştırmaları Derneği-Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) ile Hellenic Society for the Study and Protection of the Monk Seal (MOM) üyeleri, bilgi alışverişinde bulundu.
SAD-AFAG İletişim Sorumlusu Yeşim Aslan, projeyle iki ülkede Akdeniz foklarının korunması amacıyla yürütülen faaliyetlerin karşılaştırıldığını bildirdi. Türkiye ve Yunanistan kıyılarının, Akdeniz fokları için en önemli yaşam ve üreme alanlarını oluşturduğunu belirten Aslan, projenin bu nedenle büyük önem taşıdığını söyledi. Aslan, projenin temel amaçlarından birinin her iki kuruluşun karşılıklı işbirliği ile fokların korunması için büyük projeler üretmek olduğunu belirtti.
Dimitris yeniden doğada
Proje uygulamasının güzel bir olaya da sahne olduğunu belirten Aslan, geçen aralıkta Yunanistan'ın Karpathos Adası'nda annesini kaybetmiş olarak bulunan yavru Akdeniz foku Dimitris'in, yeniden ait olduğu doğal ortama bırakıldığını söyledi. Aslan, Dimitris'in Ege'deki Alonissos Adası'na bırakıldığını bildirdi.