İki Mercedes daha

Biri Rize diğeri Elazığ'a gitmekte olan iki Mercedes O 403 marka otomobil, önceki gece seyir halindeyken aniden yanmaya başladı.

SAMSUN/KIRŞEHİR - Biri Rize diğeri Elazığ'a gitmekte olan iki Mercedes O 403 marka otomobil, önceki gece seyir halindeyken aniden yanmaya başladı. İki otobüsteki toplam 92 yolcu sürücülerin zamanında müdahalesiyle ölümden döndü.
İstanbul'dan Rize'ye giden Rize Sahil Seyahat firmasına ait Mercedes O 403 model yolcu otobüsü önceki gece saat 01.00 sıralarında Samsun'da arızalandı. Araçtan inen şoför İsmail Çolak, motor bölümünden yanık kokusu geldiğini fark etti ve kapağı açtığında motorun alev aldığını gördü. Çolak, hemen otobüsteki 45 yolcuyu araçtan indirdi. Kendi imkânlarıyla yangını söndürmeye çalışan Çolak, başarılı olamadı ve alevler kısa sürede otobüsü sardı. Daha sonra olay yerine gelen itfaiyenin çabalarına rağmen otobüsün büyük bölümü yandı.
Dikiz aynasından gördü
Bu yangından beş saat sonra Kırşehir yakınlarında yine Mercedes O 403 model bir başka otobüs yandı. İstanbul'dan Elazığ'a giden Murat Turizm'e ait Ayhan Uludağ yönetimindeki 34 KCA 23 plakalı otobüs, Kırşehir'e 36 kilometre kala belirlenemeyen bir nedenle yanmaya başladı. Dikiz aynasından
alevleri fark eden Uludağ hemen durarak kapıları açtı ve 47 yolcuyu dıyarı çıkarttı. Uludağ'ın cep telefonuyla polise haber vermesiyle olay yerine gelen itfaiye ekipleri otobüsteki yangını kısa sürede söndürdü. Firmanın Elazığ'daki yöneticilerinden Osman Yıldırım, "Daha önce de aynı model otobüsler yanmıştı. Üretici firmadan bir açıklama bekliyoruz" dedi.
O 403 vakaları

  • 24 Ekim 1997: Konya'nın Karapınar ilçesinde yanan otobüste çoğu üniversite öğrencisi 49 kişi öldü. Mercedes Türk A.Ş. aleyhine dava açıldı. ODTÜ' den bilirkişilerin kazayla ilgili hazırladığı raporda Türkiye'deki ortama uygun araç üretmediği gerekçesiyle Mercedes Benz şirketi 8'de 8 suçlu bulundu.
  • 4 Haziran 1999: İstanbul Otogarı'nda Hakiki Koç firmasına ait otobüs, şoförün kontağı çevirmesiyle alev aldı.
  • 18 Ekim 2000: Sivas Yıldızeli'ndeki bir trafik kazasında Mercedes O 403 model bir otobüs yandı. Sivas Yıldızeli Sulh Ceza Mahkemesi'nde Mercedes Benz yöneticileri hakkında dava açıldı.
  • 15 Mart 2001: Ben Turizm'e ait Mercedes Bolu'da alev aldı. Şoförün yangını fark etmesi sonucu 18 yolcu indirildi, otobüs tamamen yandı.
  • 25 Temmuz 2001: Bodrum'dan Zonguldak'a gitmekte olan Mercedes otobüs, Adapazarı'nda seyir halindeyken yanmaya başladı. İskelet haline gelen otobüsün klimanın sürekli
    açık olması veya kontak nedeniyle
    elektrik sisteminden yandığı açıklandı.