İki millet evleniyor!..

Türkiye'nin gözde tatil beldelerinden Aydın'ın Didim ilçesinde, yabancı uyrukluların sayısı artıyor. Buna paralel olarak yabancılarla evlenen Türklerin sayısında da artış var.

AYDIN - Türkiye'nin gözde tatil beldelerinden Aydın'ın Didim ilçesinde, yabancı uyrukluların sayısı artıyor. Buna paralel olarak yabancılarla evlenen Türklerin sayısında da artış var. Son üç yılda, beş Türk'ten biri yabancılarla evlendi. İlçede, yabancı gelinlerin yüzde 90'ının yaşının, Türk eşlerinden büyük olduğu belirtiliyor. Yabancıların çoğunluğunu İngilizler oluşturuyor.
Didim Belediyesi Evlendirme Memurluğu yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2003 yılından beri Didim'de yaşayan her beş Türk vatandaşından biri yabancılarla evlendi. İlçede 2003 yılındaki 188 evlilikten 53'ü, 2004 yılındaki 272 evlilikten 54'ü, 2005 yılının ilk 5 ayındaki 85 evlilikten 10'u yabancı uyruklu kişilerle oldu. Bu da son üç yılın ortalaması alındığında, yüzde 21'lik bir orana karşılık geliyor.
Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, Didim'in, özellikle ucuz yaşam koşulları, doğal güzellikleri ve temiz havası nedeniyle yabancı uyruklu kişiler tarafından tercih edildiğini söyledi.
İlçenin vergi rekortmeninin bile burada yaşayan bir İngiliz emlakçı olduğunu belirten Kamacı, İngilizlerin aldığı konut sayısının yıl sonuna kadar 8 bine ulaşmasının beklendiğini, 1500 kişinin de tapu almak için sırada olduğunu kaydetti.
Emlakçı Mehmet Başer de, arsa fiyatlarının beş kat arttığını, Türklerden çok İngilizlerin ev satın aldığını söyledi. Başer, İngilizlere ev satarken tapu almak için çeşitli nedenlerle en az altı ay beklediklerini ve resmi kurumlarda yabancı dil bilen kişi sayısının az olduğunu da anlattı.


    http://www.radikal.com.tr/7485577485570

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.