@ismailsaymaz

İki milliyetçinin hali

'Milliyetçi muhafazakâr'
McDonalds'ı bombalayan Hayal, Dink'in katili Samast'ın takımında ve mahallede 'ağabey'lik yapıyor. Hayal, cinayetten bir gün önce internette, 'Bombacı Yasin' adıyla, "Yakında geliyoruz" diye yazıyor. Aile, 'milliyetçi muhafazakâr' biliniyor.
İnternet birikimi!
İnternette tanıştığı Çeçenlerden 'bazı birikimler' edinmiş; bomba yapmayı askerde öğrenmiş. Samast, Hayal'in etrafındaki 15-20 kişilik gruptan. Anne-babasına göre Hayal cinayetle ilgisiz. Samast'ın ailesi de çok üzgün.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

TRABZON - "McDonald's'ı bombalayan Yasin Hayal, şimdi kaleleri bombalayacak." Yasin Hayal'in iki yıl önce cezaevi çıkışı Pelitlispor'a transferi böyle müjdelendi. Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast da aynı kulüpteydi.
'Bombacı Yasin'in hayali, 'Çeçenistan'a gitmek', Ogün'ünkü 'Ermeni'yi vurmaktı. Peki Yasin Hayal, Dink cinayetinden sadece bir gün önce 18 Ocak 2006 tarihinde Pelitlispor'in internet sitesine "Yakında geliyoruz" derken neyi kastediyordu?
Önce antrenörü susturdu
Pelitli beldesi, Karadeniz'deki her kent gibi ikiye ayrılıyor: Yukarısı ve aşağısı. Hayal, aşağıda Adnan Kahveci Mahallesi'nde 1981'de doğdu. İşçi baba Bahattin, Gümüşhane'den 40 yıl önce buraya göçtü. Yasin, dört kardeşin arasında büyüdü. Yasin namazını aksatmaz, abdestsiz sokağa çıkmaz, ramazanda davul çalardı.
Yasin Hayal adı, ilk kez 1998 yılında amatör olarak DSİ'de top koştururken basına yansıdı. Yasin arkadaşlarıyla birlikte teknik direktör Sinan Akçay'ı hastanelik etti. Elmacık kemiği çatlayan Akçay konuşamadığı için olayın nedeni öğrenilemedi.
Çeçenistan'a gitmeye çalıştı
Yasin Hayal, 1999'da liseyi bitirince Büyük Birlik Partisi'ne bağlı, adı daha sonra Alperen Ocakları'na çevrilen Nizamı Âlem Ocakları'na katıldı. 18 Mart'ta yerel Günebakış gazetesine verdiği tam sayfa söyleşide, 'gençlerin dinine bağlı bir Müslüman olarak yetişmelerini' istiyordu.
Sonrası askerlik, işsizlik... Bir süre babası ve ağabeyi Ömer'le inşaat işçiliği yaptı. Olanca vakti internette geçiyordu. Çeçenistan'a girebilmek için Azerbaycan'a gitti, ama başaramadı: "İnternette Çeçen arkadaşlarımla görüşmelerimiz vardı. Bu sayede bazı birikimler elde ettim. Dilim, vatanım ve dinim için sonsuz hassasım."
'Üç yıl yatar çıkarım'
Yasin 'sonsuz hassasiyetini' Azerbaycan dönüşü gösterdi. 'ABD'yi protesto için 2004 yılında McDonald's'a bomba koydu. Beşi çocuk altı kişi yaralandı. Bomba yapımını askerde öğrendiğini söylüyordu.
Gazetecilere "Üç yıl yatıp çıkarım, Rus Konsolosluğu'nu, HSBC'yi de bombalayacağım. Efsaneyi şimdiden çekin" dedi. Üç yıl da 'yatmadı'. 11 ay tutuklu kalıp Eylül 2005'te, tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalan mahallenin 'muhafazakâr abisi', 'titrine' 'bombacı'yı ekleyip geri döndü.
Pelitlispor Başkanı Alaattin Aydın, Yesin Hayal'i 'kötü yoldan çıkarmak' için takıma kabul etti: "Dedik ki, 'Bu çocuğu topluma kazandıralım. Aynı mahallenin insanıyız. İdmanları aksatmadı, bir sorun çıkarmadı. Sezon sonu da bizden ayrıldı."
Takımın eski genel kaptanı ve Pelitli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nedim Mollareisoğlu'na göre, Yasin Hayal'in gençler arasında bir ağırlığı vardı: "Cezaevinde çok kitap okumuştu. İşsiz gençler üzerinde sözü geçiyordu. Zaten onu bu yüzden takımda tutuyorlardı."
Yasin Hayal, Pelitlispor'un internet sitesini de kurdu. Site müjdeyi verdi: "Mc- Donald's'a bombalı saldırı yaparak bütün dünyada infial uyandıran Yasin HAYAL'i transfer ederek halkayı genişletti."
'Bombacı', Dink cinayetinden bir gün önce de sitenin forumuna yolladığı iletide, "Yakında geliyoruz!" demişti.
Adını belirtmekten kaçınan iki futbolcuya göre Yasin takımda 'ağabey' sayılıyordu. Teknik direktör bile ona saygılı davranıyordu: "Çok milliyetçi ve dindardı. Herkes ona 'Bombacı' diyordu. Ogün'se 'çok kavgacı'ydı. Yasin takımdan ayrılınca Ogün de onunla takılmaya başladı."
Eski kaptan Mollareisoğlu Ogün'ü, işsiz güçsüz 15-20 kişilik grubuyla gezen Yasin'in yanında görmüştü. Yasin'in ağabeyi Ömer de öyle: "Yasin, mahallede sevilirdi. Gençleri çevresinde topluyordu. Ama Ogün'ü kullandığını düşünmüyorum."
Baba Bahattin Hayal'se Ogün'ü hiç görmemiş: "Oğlum beş vakitini aksatmaz, abdestsiz sokağa çıkmaz. Bomba attıktan sonra gazetelerden etkilenmişti. Ama oğlum bunu yapmaz. Evde internet yok ki, girsin. Hayret ettim; İstanbul'da bir cinayet işleniyor, Yasin'den biliyorlar."
'Yasin abi'ye laf yok
Ne Adnan Kahveci Mahallesi ne de Ogün Samast' ın oturduğu Cumhuriyet Mahallesi'nde gençler de 'Yasin abi'ye nedense toz kondurmuyor. Cinayet sonrasında iki gün sorgulanan 17 yaşındaki Y.K. gibi: "Yasin abi, kavgaları ayırırdı, mahalleye yeni gelenlere 'Camiye gidiyor musun' diye sorardı." Y.K., Hrant Dink'i tanımadığını, bu cinayetin Türkiye'yi geri götürdüğünü söylüyor.
Ancak herkes Y.K.'yle aynı fikirde değil. Yasin Hayal'in kurduğu Pelitlispor'un internet sayfasında cinayeti kınayan mesajların yanı sıra "Vatanın suyunu içen, ekmeğini yiyen, havasını teneffüs
edeni, bu vatana ihanet ederse burnundan fitil fitil gelecek" diyenler de var. Ya da 'Paşalı Musti' gibi cinayet için teşekkür eden de var: "Samast, helal olsun. Gerçi o insana üç mermi fazlaydı."
Anne Samast başsağlığı diledi
Annelerse sessiz, şok içinde. Dün DHA muhabiriyle görüşen Ogün Samast'ın annesi Havva Samast, "Ogün sinirliydi. Hrant Dink ailesine başsağlığı diliyorum" dedikten sonra fenalık geçirdi.
Yasin Hayal'in Anıt Sokak'taki sıvalı, biriketten örülmüş evi de şu günlerde dolup taşıyor. Baba Bahattin Hayal, cinayet bahsi açıldığında, yüzünü ekşitiyor: "Olayı hanımla beraber TV'de izledik. Ayakkabısı delikmiş. Hanım ağladı, 'Ne istediler bu adamdan' diye. Benim de gözlerim doldu. Ailesine sabır dilerim."