İki ölümde de 'gaz' kuşkusu

Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Ümit Biçer, Gezi olaylarında polis müdahalesini “Biber gazı gösteri kontrol ajanı olarak kullanılmamıştır. Kimyasal silah olarak kullanılmıştır” diye eleştirdi. Birçok olayda kullanılan biber gazıyla ilgili İstanbul ’da sağlık örgütleri tarafından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Biçer, şöyle devam etti:
“İstatistiklerde yer almayan iki vatandaşımızın da biber gazı etkilenimi sonucu öldüğünden ciddi olarak kuşkulanılmaktadır. Ankara ’da dershane işçisi 47 yaşındaki İrfan Tuna ve Avcılar’da 50 yaşındaki Zeynep Eryaşar’ın otopsi sonuçlarında biber gazının maruziyetine ilişkin bulguların ortaya çıkacağını düşünmekteyiz.”
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Osman Öztürk de kayıtlara geçen ölüm ve yaralanmalarla ilgili “Biri polis dört yurttaşımız öldü. 59 vatandaşımız ağır yaralanırken, altısının hayati tehlikesi sürüyor. 100’ün üzerinde kafa travması var. 11 kişi gözünü kaybetti. Bir kişinin dalağı alındı. 7822 kişi yaralandı” dedi.