İki pilot 71 gün sonra özgür ve ülkesinde...

İki pilot 71 gün sonra özgür ve ülkesinde...
İki pilot 71 gün sonra özgür ve ülkesinde...
Lübnan'da 71 gün önce kaçırılan Türk pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca artık özgür... İki Türk pilot Atatürk Havalimanı'na geldi.

İSTANBUL - BEYRUT – Lübnan'da 71 gün önce kaçırılan Türk pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca artık özgür... Serbest bırakılan pilotlar Murat Akpınar ile Murat Ağca'nın içinde bulunduğu uçak, 23.10 sıralarında İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.  

Yurda dönen pilotlar Murat Akpınar ile Murat Ağca, İstanbul'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aileleri tarafından karşılandı.

Pilotlar Akpınar ile Ağca'nın bulunduğu özel uçak, saat 23.10'da Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı.

Başbakan Erdoğan, pilotların aileleriyle birlikte aprona girerek, uçağın merdivenlerinin önüne geldi. Bu sırada alkışlar eşliğinde pilotlar Akpınar ve Ağca uçaktan indi.

Erdoğan, pilotlara "geçmiş olsun" ve "hoşgeldiniz" derken, pilotlar ailelerine sarılarak hasret giderdi.

Uçağa girerek kısa bir süre içeride kalan Başbakan Erdoğan, pilotlar ve aileleri ile uçağın önünde bir süre görüştü.

Karşılamaya, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve THY Genel Müdürü Temel Kotil de katıldı.

Karşılamayı çok sayıda basın mensubu takip ederken, uçağın gelişi ve karşılama canlı yayınlarla aktarıldı.

Beyrut'ta Lübnan güvenlik güçlerine bu akşam saatlerinde teslim edildikten sonra Türk pilotları taşıyan ve Riyak Askeri Havaalanı'ndan hareket eden helikopter Beyrut'taki Refik Hariri Havaalanı'na ulaşmış, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız, serbest bırakılan pilotlarla Refik Hariri Havalimanı'nda bir araya gelmişti. Daha sonra pilotlar, Katar'a ait özel uçakla Refik Hariri Havaalanı'ndan Türkiye'ye hareket etmişti.Kılıçdaroğlu'ndan pilotlara 'geçmiş olsun' dileği