İki Rus pilot da sağ iddiası

İki Rus pilot da sağ iddiası
İki Rus pilot da sağ iddiası
Başbakanlık kaynakları, düşürülen Rus uçağındaki iki pilotun da sağ ve muhaliflerin elinde olduklarını belirterek, kurtarılmaları için çalışma yürütüldüğünü açıkladı. Başbakanlık kaynaklarından yapılan ikinci açıklamada ise 2 pilotun sağlık durumlarıyla ilgili bilgilerin netleştirilmeye çalışıldığının bildirilmesi dikkat çekti.

RADİKAL - Düşürülen Rus uçağındaki pilotların paraşütle atladıktan sonra havadayken üzerlerine ateş açılması görüntüleri yayınlanmıştı. Bazı Türkmen yetkilileri de iki pilotun da öldürüldüğünü açıklamıştı. Ancak, akşam saatlerinde önemli bir iddia gündeme geldi.

CNNTÜRK'e konuşan Türk yetkililer, düşürülen Rus uçağındaki iki pilotun da hayatta olduğunu öne sürerek, Türkiye'ye getirilmeleri için çalışıldığını açıkladı.

BAŞBAKANLIK KAYNAKLARINDAN İKİ AÇIKLAMA

Doğan Haber Ajansı'na bilgi veren Başbakanlık kaynakları da, Suriye sınırında düşürülen uçağın 2 pilotunun sağ olduğunu teyit ettiklerini, pilotların muhaliflerin elinde olduklarını belirterek, kurtarılmaları için ilgili birimlerin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Bu gelişmelerin ardından MİT'in, Türkmen gruplarla temasa geçerek, Rus pilotları Türkiye'ye getirmek için çalışmalara başladığı da belirtildi. 

Ancak bu açıklamalardan kısa bir süre sonra Başbakanlık kaynakları, Suriye sınırında düşürülen uçağın 2 pilotunun sağlık durumlarıyla ilgili bilgileri netleştirmeye çalıştıklarını, muhaliflerin elinde oldukları değerlendirilen pilotların durumlarının netleştirilmesi için ilgili birimlerin insani girişimlerinin sürdüğünü kaydetti.

GÖRÜNTÜLER HELİKOPTER PİLOTLARINA MI AİT?

Sosyal medyada yer alan ölü Rus pilotu görüntüsünün ise muhaliflerce düşürüldüğü belirtilen helikopterin pilotu olduğu tahmin ediliyor.

'ATMA, ESİR ESİR!’

Pilotların paraşütle atladığı sırada çekilen görüntülerde esir alınmaları için ateş edilmemeleri yönünde uyarı yapıldığı görülmüştü.

Türkmen askeri yetkililerin DHA muhabiri ile paylaştığı, uçağın düşüş anını gösteren görüntülerde, paraşütle inen iki Rus pilota havadayken ateş açılırken gruptan bulunan bazı kişilerin, "Atma, atma. Esir geliyor esir esir" diye bağırdığı duyuluyor.

TÜRKMEN KOMUTAN 'ÖLDÜRDÜK' DEMİŞTİ

Bayırbucak Türkmenlerinin 2’nci Sahil Tümen Komutan Yardımcısı Alpaslan Çelik "Rus pilotları ölü olarak ele geçirildi. Paraşütle atlarken havaya açılan ateşle vurularak öldürüldü. Dağın karşı tarafından cesetleri, arkadaşlar bu tarafa getiriyorlar. Kimlikleri üzerinden çıkacaktır" demişti.

Türkmen bölgesine iki cisim daha düştü!

Düşen uçağın pilotları ne oldu?

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan 'paket' açıklaması