İki şehir ormanında ihale vakti

İki şehir ormanında ihale vakti
İki şehir ormanında ihale vakti
İstanbul'a kurulacak 2 dev kent ormanından Dünya Ormanı'nın arazisi İBB'ye kiralandı. Elmalı Barajı etrafına kurulacak Asya Ormanı'nda projenin ardından ihale açılacak.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun açıkladığı İstanbul ’a iki büyük şehir ormanının detayları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre Avrupa yakasında Alibeyköy Barajı çevresinde 520 hektar alana sahip Dünya Şehir Ormanı kurulacak. Alibeyköy’deki kent ormanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi eliyle kurulacak. Şehir ormanı yapılacak arazi bu amaçla İBB’ye kiralandı. Anadolu yakasında ise Elmalı Gölü çevresindeki 878 hektarlık alanda şehir ormanı kurulacak ve adı ‘Asya Ormanı’ olacak. Bakanlık Asya Ormanı’nda da projenin tamamlanmasının ardından ihaleye çıkacak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Radikal’e yapılan açıklamaya göre Dünya ve Asya ormanlarında temel amaç, halihazırda, meşe, kızılçam, sahilçamı ve fıstıkçamı ağırlıklı olan mevcut orman dokusunun geliştirilmesi, zenginleştirilerek peyzaj değerinin yükseltilmesi ve mesire alanı bağlamında insan kullanımına uygun hale getirilmesi. Kurulacak olan ormanların bir bölümü de yaban hayatına daha müsait hale dönüştürülecek.

Dünyanın en büyük kent ormanlarından biri olacak


Asya Şehir Ormanı 878 hektar yüzölçümüyle dünyanın en büyük şehir ormanlarından biri olacak. Ormana servis ve yangın kapıları haricinde 7 kapıdan girilecek. Proje kapsamında Elmalı Baraj Gölü (üstte) temizlenecek, çevresinde yürüyüş parkuru ve 7 köprü inşa edilecek. Proje kapsamında yer alan mesire alanlarının isimleri de belirlendi: Gülistan, Lalezâr, Sümbül, Karanfil, Gelincik, Menekşe ve Çiğdem.


  http://www.radikal.com.tr/114635011463507

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bulaşmayın yeter - sumatra

  zaten orman olan yere nasıl orman kurulacak gerçekten merak ediyorum doğrusu. ormanın girişine tabela asacaklar sanırım. ormanı ranta açmanın adı "orman kurmak" mı oldu?

  Kent ormanı kentin içinde olur... - citizen

  Kent ormanı dediğiniz şey kentin merkezinde olur. Üstelik bu adı geçen alanlar zaten en azından genel görüntü olarak orman görüntüsünde. Şekilde bahanelerle ağaç kesmeden korunması bile yeterli. Siz şimdi buraları adı "kent ormanı" bile olsa inşaat alanına çevirecek ve kendi çapınızda birilerine rant kapısı açacaksınız. Yapsanıza şehrin merkezinde "kent ormanı" Mesela cami yapacağınıza Çamlıca tepesine...Veliefendi için hiç eleştiri almadınız mesela... Yok mu öyle alanlar şehir içinde...

  Bişe anladıysam - E.S

  Bir şey anladıysam Jupiterli olayım. Elmalı barajı zaten ormanın içinde değil miydi? Ormanın üzerine bir kat daha mı orman kuracaklar? Acaba büyük büyük binalar kurup her katını orman gibi ağaçlandırma mı yapacaklar??

  ... - Dopchik

  çok yaratıcı park isimleri gerçekten tam akp ayarında...

  İSİM HAKKI 2 - HARAYDIN

  Çevresine üç sıra 33 katlı ve ara ara 99 katlı işhanı yapılarak bir milyon nüfuslu bir Ormankent kurulmalıdır. Üç sıra gökdelenin arkası 2//3//5//10//20bin m2lik bahçeli evlerden oluşan Bahçekent olmalıdır. Buraya içinden tramvay ve metro geçen, 12 şeritli bulvarlar açılmalı ve üzerinden teleferiklerin çalıştığı orman ulaşımı sağlanmalıdır. Bulvarlar da binalar arasındaki uzaklık bina yüksekliğinin üç katı olmalıdır. Bulvarkent binalarında daire başına ağaçlar altında 2 kapalı bir otopark olmalı, daire başına bina etrafında 20 ağaç olmalıdır. Bu bulvarların etrafı da 33 ve 99 katlı gökdelenle Bulvarkent olarak sarılmalı ve kent ormanına ve metroya nüfus sağlanmalıdır. Böylece milyonlarca kişi günde bir saat kent ormanından sağlıklı yaşam sporu için yararlanmalı ve hareketsiz obez nüfus yerine sağlıklı nesiller yetişmelidir. Bulvarkent,Bahçekent,Ormankent insana insanca bir yaşam sağlayacaktır. İnsanca yaşam için kişi başına 30 ağaç ve 50m2 yeşil alan gerekir, haydi 50 olmazsa 30 olsun. 10 m2 diyen eskimişi kanunu değiştirmeyenlerin yada kanun 10m2 dediği halde 1//2m2 ile yerde sürünen belediye yöneticilerinin bunu anlaması elbette zor.

  İSİM HAKKI - HARAYDIN

  İsimlendirmede isim hakkına dikkat edilmesi gerekir. İstanbul'u bize vatan olarak hediye eden Fatih'tir. Ormanlarımdan bir dal kesenin baiını keserim diyerek yakacak olarak kömür, doğalgaz, elektrik vs olmadığı ve sadece odun yakıldığı bir devirde yaş ağaç kesimini kontrol ederek ormanlarıyla bize emanet etmiş biz Edirne'den Kars'a yere inmeden giden sincapın da inmediği ağaçlarında köküne kibrit suyu döküp yoketmişiz. Şimdi borcumuzun milyonda birini ödeme vakti. O halde karşı taraf ormanı adı Dünya ormanı değil Fatih Kent Ormanı olmalıdır. Anadolu yakası ise kimse anlamak istemese de Asya değildir. Avrupa Asya ve Afrikanın kaynaşma noktası ve bağlantı köprüsüdür. O halde isim Asya olamaz ancak AFRASYA olur. Avrasya'yı bilenlerin Afrasya'yı bilmemeleri gariptir. A FR ASYA YANİ Avrupa//Afrika//Asya. İnsan ya ormanı tahrip eder ya kent ormanının insan için olduğunu görmezden gelir.Bu orman çevresi ormana dahil edilerek biraz daha büyütülmelidir.

  VAR OLOANI KESİP RANTA ÇEVİRMESİNLER - pispor

  biz yeni orman ihalesinden vazgeçeriz İstanbul ormanları son on yılda çok tahrip edildi dünyada görülmemiştir ki kapitalistler orman diksin orman yetiştirsin kapitalistler hep yakar satar inşaat yapar ranta çeviriler en büyük ihale doğanın kendisidir doğa üzerinden ellerinizi çekin dünya İstanbul yem yeşili olur sizin o asfaltlarınız duble yollarınızın bile içinden yeşil fışkıracaktır