İki sendikaya DHKP-C baskını

İki sendikaya DHKP-C baskını
İki sendikaya DHKP-C baskını
Polis, Adalet Bakanlığı ve AKP Genel Merkezi'ne yapılan saldırılarla ilgili üç kişiyi bulmak için iki sendika dahil 21 adrese baskın yaptı.

AKP Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı’na 20 Mart 2013 tarihinde yapılan eşzamanlı saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen kişilere yönelik polis dün Ankara ’da operasyon yaptı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipleri, soruşturma kapsamında Ankara’da Genel – İş Sendikası Genel Merkezi ve Liman İş Sendikası Genel Merkezi’nin de aralarında bulunduğu 21 ayrı adrese operasyon düzenledi.
Düzenlen operasyonda Genel İş Sendikası’nın misafirhanesinde kalan D. Ç ve bir eve yapılan baskında ise DHKP-C’nin Ankara sorumlusu olduğu öne sürülen G.M polise mukavemet gösterdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. İki kişi ifadelerinin ardından serbest bırakıldılar. Terörle Mücadele Ekiplerinin sendika genel merkezlerine düzenledikleri eşzamanlı baskın tepkilere neden oldu. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici, bu operasyonun DİSK’ e yönelik bir itibarsızlaştırma operasyonu olduğunu söyledi. Ekici, aranan şüphelilerin kendi sendikalarıyla hiçbir ilişkilerinin bulunmadığını da bildirdi. DİSK Genel – İş Sendikası adına yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Yapılan aramada ne yazık ki sendikamız binasında tüm kapılar kırılmış ve ağır bir maddi hasar oluşmuştur.” Liman İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada ise aranan kişiler arasında yer alan Hasan Biber’in eski yöneticileri olduğunu ve söz konusu kişinin sendikalarıyla bir ilişkisinin kalmadığına dikkat çekildi.

CHP ve BDP ’den tepki

Sendikalara yönelik polis baskınına CHP ve BDP’den tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Yapılan arama yöntemi tam bir pervasızlık, tam bir hukuk dışılık”derken, BDP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada ise oparasyonun hükümetin, muhalif kesimleri susturma operasyonu olduğu vurgulandı.

Liman-İş, Hak-İş’e katılma kararı almış

Polisin operasyon yaptığı Liman-İş’in Hak-İş’e katılma kararı aldığı ortaya çıktı. Yıllardır Türk-İş bünyesinde faaliyet gösteren Liman-İş sendikasının geçen günlerde Hak-İş’e geçmek için başvuruda bulunduğu ortaya çıktı. Hak-İş Başkanvekili Mustafa Toruntaş, “Bize geldiler. ‘Bizi Türk-İş çok dışladı. O yüzden sizin bünyenize geçmek istiyoruz’ dediler. Biz de kabul ettik. Sürecin tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.