İki şoför, karşılıklı hatalar: 24 ölü

Kurtulan olmadı

Adıyaman'dan Giresun'a fındık toplamaya giden 22 işçiyi taşıyan minibüs, Sivas'ta kamyonla çarpıştı: İki araçtaki 24 kişinin hepsi öldü. Minibüs aşırı hızla hatalı sollama yapmış, kamyon yanlış şeritteymiş...

SİVAS - Araçlarında taşıma sınırına (bir taşıtın güvenle taşıyabileceği en çok yük ağırlığı veya yolcu sayısı) uymayan minibüsle kamyon çarpıştı. Sivas'taki kazadan kurtulan olmadı: 24 ölü. Ölenlerin 14'ü Kahta'nın Bozpınar Köyü'ndendi. Büyük acı yaşayan köylüler, artık tütünden para kazanamadıkları için başka illere gittiklerini anlattı.
Adıyaman'ın Kahta ilçesinden Giresun'a fındık toplamaya giden işçileri taşıyan 29 yaşındaki Hamza Karabiber'in kullandığı minibüste toplam 23 kişi vardı. Bunlardan dokuzu çocuktu. Onlar her yıl bu dönemlerde Karadeniz'e ekmek parası için akın eden binlerce kişiden birkaçıydı. Toplayacakları fındıktan ortalama 20-25 YTL kazanacaklardı.
31 yaşındaki Mehmet İspir kamyonuyla Tokat'tan yola çıkmıştı. Diyarbakır'a meyve götürüyordu. Kasasında çok fazla yük vardı.
Hatalı sollama ve hız
İki araç önceki gün saat 21.30'da Kangal'ın Alacahan beldesi yakınlarında çarpıştı.
İlk tespitlere göre kaza sırasında minibüs sürücüsü Karabiber hız sınırını aşmıştı. Bununla da kalmamış hatalı sollama yapmıştı. Kamyon sürücüsü İspir ise kaza anında şerit ihlali yapmıştı. Kaza sonrasında kontrol edilen takografında kamyonlar için çok fazla olarak değerlendiren 95 kilometreye kadar hıza ulaştığı görülüyordu.
Minibüste 22 işçi öldü
Bu iki şoför hatalarının bedelini canlarıyla ödedi. Ancak hurdaya dönen minibüsten ekmek parası için yollara düşen 22 işçinin cesedi çıktı. Ölenlerin isim ve yaşları şöyle: Medet Dede 20, Hasan Yıldız 43, Hacı Alp 16, Gazal Yıldız 48, Mustafa Yıldız 13, Ahmet Yıldız 66, Fatma Dede 18, Nafiye Dede 14, Esma Dede 16, Ramazan Dede 20, Mehmet Dede 17, Ali Alp 22, Abuzer Yalçın 16, Medine Koç 19, Mustafa Akgün (44), Mustafa Koç 26, Mehmet Alp 48, Özlem Dede 20, Hüseyin Dede 12, Selma Koç 16, Halime Yılmaz 16 ve Emine Yılmaz 18.
Cenaze yolunda da kaza
Kazadan sonra minibüste sıkışan cesetlerin çıkarılması için sivil savunma ekipleri uzun süre çalıştı. Cenazeler için Adıyaman'dan beş ambulansla bir cenaze aracı geldi.
Ambulansların getirdiği tabutlar yetmeyince bazı cesetler cenaze torbasıyla memleketlerine götürüldü.
Kazada ölen 14 kişinin köyü olan Bozpınar'da büyük üzüntü yaşanırken, köylüler kota nedeniyle ektikleri tütünü satamadıklarını, bu nedenle Karadeniz'e işe gitmeye başladıklarını anlattı. Köydeki cenaze törenine 1000 kişi katıldı.
Sürücü Karabiber'in ölüm haberini alan Dardoğan Köyü'ne ise ikinci bir kaza haberi geldi. Cenazeye katılmak üzere Kahta'dan yola çıkanları taşıyan minibüs şarampole devrildi, 77 yaşındaki Zeynep Kurt öldü, 10 kişi yaralandı.
'Balık istifi' cezasız kalıyor
Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde minibüs için "Yapısı itibarıyla sürücüsü dahil dokuz ile 15 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu araçtır" deniliyor. Karayolları Trafik Kanunu'nda taşıma sınırının üstünde yolcu alınması yasaklanıyor. Bu yasağa uymamanın cezasıysa 50 YTL. Sınırın üstünde yük taşımanın bedeliyse 1000 YTL. Ancak bu cezalar şoförleri korkutmuyor. Araçlara balık istifi yüklenmiş insanlar, aşırı yüklü kamyonlar yollarda görülüyor. Bu da gazetelerde aşağıdaki gibi haberlerin çıkmasına yol açıyor:
Ağustos 2002: Konya'da tarım işçisi taşıyan kamyon sulama kanalına uçtu. Dört kişi öldü, 15 kişi yaralandı.
Ekim 2002: Hatay Kırıkhan'da römorkunda tarım işçisi taşıyan traktör kanala uçtu: Bir ölü, 10 kişi yaralı.
Eylül 2003: Batman'da 53 pamuk işçisini taşıyan kamyon uçuruma yuvarlandı, üç kişi öldü.
Kasım 2005: Mersin'de işçi taşıyan kamyona hemzemin geçitte tren çarptı. 10 kişi öldü, 32 kişi yaralandı.
Temmuz 2007: Afyonkarahisar'da vişne işçilerini taşıyan midibüs başka bir midibüse çarparak köprüden uçtu. İki kişi öldü, 35 kişi yaralandı.
(dha, aa)