İki SSK bürokratına gıyabi tutuklama

Roche operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra mahkemece serbest bırakılan iki SSK görevlisi hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.

Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) yüksek fiyattan ilaç alındığına ilişkin olarak yürütülen soruşturma kapsamında Ankara'da gözaltına alındıktan sonra mahkemece serbest bırakılan iki SSK görevlisi hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.
SSK'nın ilaç alımlarında trilyonlarca lira zarar uğratıldığı iddasıyla başlayan soruşturma kapsamında Ankara'da gözaltına alındıktan sonra mahkeme tarafından serbest bırakılan beş bürokratın nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakılmasına İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş itiraz etti. Savcı Okumuş'un, SSK Kurum Başkan Vekili Sait Ersoy, SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Rüştü Karahan, SSK İlaç ve Eczacılık Daire Başkanı Hülya
Özdemir ile SSK eski Başkan Vekili Nazmi Güleyüpoğlu ve eski SSK Sağlık İşleri
Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Canpolat'ın yeniden tutuklanması talebi, İstanbul
10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce değerlendirildi.
Bu inceleme sonucu, "bilirkişi raporunda, Orhan Canpolat ve Hülya Özdemir'in ihaleye fesat karıştırdıkları, görevi kötüye kullandıkları ve Roche firmasından ilaçların alınmasında sorumlulukları bulunduğunun belirtilmesi" dikkate alınarak, Canpolat ve Özdemir hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartıldı. İnceleme sonucu, Ersoy, Karahan ve Güleyüpoğlu'nun serbest bırakılmasına savcılığın yaptığı itiraz ise reddedildi.


    http://www.radikal.com.tr/7381027381020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.