İki SSK'cıya gıyabi tutuklama

Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) yüksek fiyattan ilaç alındığına ilişkin olarak yürütülen soruşturma kapsamında Ankara'da gözaltına alındıktan sonra mahkemece serbest bırakılan iki SSK görevlisi hakkında, gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.

İSTANBUL - Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) yüksek fiyattan ilaç alındığına ilişkin olarak yürütülen soruşturma kapsamında Ankara'da gözaltına alındıktan sonra mahkemece serbest bırakılan iki SSK görevlisi hakkında, gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.
SSK'nın trilyonlarca lira zarara uğratıldığı iddiasıyla başlayan soruşturma kapsamında Ankara'da gözaltına alınan beş bürokratın nöbetçi mahkemece serbest bırakılmasına, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş itiraz etti. Okumuş'un, SSK Kurum Başkanvekili Sait Ersoy, SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Rüştü Karahan, SSK İlaç ve Eczacılık Daire Başkanı Hülya Özdemir ile eski SSK Başkanvekili Nazmi Güleyüpoğlu ve eski SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Canpolat'ın yeniden tutuklanması talebi, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce değerlendirildi.
Roche yönetimi sorguda
İnceleme sonucu, Canpolat ve Özdemir hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartıldı. Ersoy, Karahan ve Güleyüpoğlu'nun serbest bırakılmasına savcılığın yaptığı itiraz ise reddedildi.
Bu arada ek gözaltı süresi alınan Roche İlaç Firması'nın üst düzey yöneticileri ile Başer Ecza Deposu'nun sorumluları olan dokuz kişinin Emniyetteki sorgularının devam ettiği öğrenildi.


    http://www.radikal.com.tr/7381947381940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.