'İki subayın intiharını Ergenekon savcıları incelesin'

Emekli Albay Saim Öztürk, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Erdil'in hapis cezası aldığı davadaki iki kritik ismin intiharı ile ilgili, "Savcı Zekeriya Öz soruşturma açarsa, ben de ifade veririm" dedi

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil'in haksız kazanç elde etmekten mahkûm olduğu davayı açan Genelkurmay Başkanlığı eski Askeri Başsavcısı emekli Albay Saim Öztürk, Erdil davasında hâkimlik ve tanıklık yapan iki subayın sırlarla dolu intiharlarının Ergenekon savcıları tarafından soruşturulmasını önerdi. Öztürk, "Ergenekon savcısı Zekeriya Öz subayların intiharıyla ilgili bir soruşturma başlatırsa ve ben de ifade vermeye çağrılırsam giderim" dedi. Emekli Başsavcı Saim Öztürk, kamuoyunda şüphe uyandıran sır intiharlarla ilgili olarak Sabah'a önemli açıklamalarda bulundu. Öztürk, Deniz Kuvvetleri Komutanı'nın yolsuzluk davasında kilit rol oynayan subayların intiharlarının birbiriyle ilişkili olup olmadığının araştırılmasını önerirken, "Her iki olay da dışarıdan bakınca kuşkulu görünüyor tabii, merak uyandıran olaylar. Bu olayları her türlü olasılığa açık olarak değerlendirmek lazım. Eğer bu iki konu soruşturulursa kamuoyu tatmini açısından yararlı olur. Bu tür olaylar kamuoyunda belli muhakemelere sebep oluyorsa buna bakılmasında fayda var" diye konuştu.

'ENDİŞE ETMİYORUM'
"Erdil davasına bakan savcı olarak siz de hayatınızdan endişe ediyor musunuz?" şeklindeki sorumuza, "Hayır onların intiharları bende herhangi bir endişe yaratmadı. Hayatımdan endişe etmiyorum" cevabını veren Öztürk, şöyle konuştu: "Ali Belgütay Varımlı albayın intiharı medyatik olmaya çok müsait. Varımlı, önemli bir soruşturmada gözaltına alınmış birisi. Evinin balkonundan atladı deniyor, birisi itti deniyor. Savcılık olaya zaten el koydu, delilleri topluyor, muhtemelen evdekilerin ifadelerini almıştır, telefonları araştırmış, izlemiştir. Ben Ali Belgütay Varımlı'yı İlhami Erdil'le ilgili soruşturma esnasında tanıdım. Erdil olayında tanık sıfatıyla ifadesine başvurdum. Olayla ilgili tespit ve kanaatlerinin nasıl oluştuğunu anlatmıştı. İlhami Erdil davasında benim olmadığım bir celsede Alaattin Çakıcı'dan tehdit aldığını açıklamış. Olayı bence bütün yönleriyle araştırmak lazım. İntiharlarla ilgili olarak ifademe başvurulmak istenirse ben de ifade veririm. Ben bir vatandaşım, Genelkurmay Başkanımız bile gitti, ifade verdi."

ÜNAL'I DA TANIYOR
Kıdemli Albay Saim Öztürk, geçtiğimiz Haziran ayında odasında tabancasıyla intihar eden Hâkim Yarbay Tanju Ünal'ı da tanıdığını belirtti. Öztürk, haksız mal edinmekten mahkûm olan ve er rütbesine indirilen Deniz Kuvvetleri eski Komutanı İlhami Erdil'in eşi Füsun Erdil'i yargılayan Tanju Ünal'ın intiharı hakkında, da "Tanju Yarbay'ın intiharıyla ilgili soruşturma bitti. Ama kamuoyu tatmini açısından bu olay da soruşturulabilir" değerlendirmesinde bulundu.