İki tiyatro oyuncusuna hapis cezası

İki tiyatro oyuncusuna hapis cezası
İki tiyatro oyuncusuna hapis cezası
DTP'nin kapatılmasıyla ilgili bir oyunda rol alan iki tiyatro oyuncusu 10'ar ay hapis cezası aldı

DİYARBAKIR'da geçen yıl DTP'nin kapatılması ile ilgili kurulan ‘sözde halk mahkemesi’nde hakim ve savcı rolünde oynayan 2 tiyatro oyuncusuna, terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları gerekçesiyle 1'er yıl hapis cezası verildi. Ceza, sanıkların mahkemedeki iyi halleri nedeniyle 10 aya indirildi.

Anayasa Mahkemesi, DTP’nin kapatılması davasını esastan görüşürken, 16 Eylül 2008’de Genel Başkan Ahmet Türk'ün sözlü savunma yaptığı sırada DTP'lilerde Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda sözde ‘halk mahkemesi’ kurdu. Mahkemede, Dicle Fırat Kültür Derneği tiyatro grubunda bulunan Mehmet Metin Ulağın ile Yasin Güngör, cübbe giyerek hakim ve savcı rolünü oynadı. Ulağın ile Güngör, hakkında ‘terör örgütü propagandası yaptıkları’ gerekçesiyle Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
Davanın karar duruşmasında, esas hakkında mütaalasını veren savcı, sözde ‘halk mahkemesi’ndeki hakim ve savcı rolünü oynayan Mehmet Metin Ulağın ile Yasin Güngör'ün sanık sandalyesinde oturan dönemin DTP Diyarbakır İl Başkanı Nejdet Atalay’a kasten ve seçilmiş sorular yönelterek, verilen cevaplar ile kalabalığın yasadışı PKK terör örgütü ve elebaşısı lehine slogan atmasını teşvik etmek suretiyle üzerlerine atılı terör örgütü propagandası suçunu işledikleri gerekçesiyle cezalandırılmalarını istedi.

1'er yıl hapis cezası
Tutuksuz yargılanan sanıklar Ulağın ve Güngör yaptıkları savunmalarda, tiyatro sanatçısı olduklarını ve amaçlarının örgüt propagandası yapmak olmadığını belirterek, beraatlerini istedi.

Mehkeme heyeti verdiği kısa bir aradan sonra, sanıkların olay tarihinde yasa dışı terör örgütü propagandasını yaptıkları gerekçesiyle 1’er yıl hapis ile cezalandırılmalarına karar verdi. Mahkeme, cezayı daha sonra sanıkların durduşmalardaki iyi hallerinden dolayı 10’ar ay hapis cezasına indirdi.

Sanıkların avukatı Serhat Eren, müvekkillerinin propaganda suçunu işlemediklerini, tiyatrocu olmalarından dolayı sahnelenen oyunda DTP’nin kapatılmasını eleştirdiklerini ifade ederek, kararı temyiz edeceğini söyledi. (dha)