İki trilyon 'uyudu'

Dicle Üniversitesi, bugünlerde yeni bir yolsuzluk iddiasıyla çalkalanıyor. Tıbbi cihaz alımlarında gerçekleştirilen vurgunlardan sonra bu kez Dicle Üniversitesi'nde...
Haber: ŞEYHMUS ÇAKAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi, bugünlerde yeni bir yolsuzluk iddiasıyla çalkalanıyor. Tıbbi cihaz alımlarında gerçekleştirilen vurgunlardan sonra bu kez Dicle Üniversitesi'nde ameliyathaneye alınan anestezi tüplerinde 2 trilyon 43 milyar liralık yolsuzluk yapıldığı ortaya çıktı. Ameliyathanenin tam teşekküllü çalışması durumunda ayda iki tüpün gittiğini açıklayan yetkililer, ayda 50 tüp anestezi tüpünün kullanıldığının gösterildiğini söyledi.
12 kişi suçlanıyor
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekipleri tarafından uzun süredir Dicle Üniversitesi'nde başlatılan yolsuzluk soruşturmasına bir yenisi daha eklendi. Mali polisin son olarak hazırlayıp rektörlüğe gönderdiği bir dosyada, ameliyathaneye alınan anestezi tüplerinde 2 trilyon 43 milyar liralık yolsuzluk yapıldığı kaydedildi. Üniversite rektörlüğü dosyayı inceledikten sonra, savcılığa gönderdi. Üniversite yetkilileri ayda iki anestezi tüpü kullanılması gerekirken 50 tüpün harcandığının gösterildiğini söyledi.
Polisin yaptığı araştırmadan sonra rektörlük tarafından savcılığa gönderilen dosyayla ilgili olarak aralarında öğretim görevlilerinin de bulunduğu 12 kişi hakkında yolsuzluk soruşturması sürüyor. Dicle Üniversitesi'nde daha önce de tıbbi cihaz alımlarında trilyonlarca lira yolsuzluk yapıldığına dair dosyalar cumhuriyet savcılığına gönderilmişti.
Dicle Üniversitesi'nde yapılan yolsuzluklarla
ilgili olarak cumhuriyet savcılığındaki dosya sayısı 12'ye yükseldi. Yolsuzluk dosyaları ile hazırlanan savcılık iddianamesinde, 11 sanık hakkında 12'şer yıl hapis cezası isteniyor.