İki Türk uzman bakterileri yendi

Anadolu Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Aydın Doğan ve Doç. Dr. Savaş Koparal, sekiz yıllık araştırma sonucu bakteri oluşumunu engelleyen toz geliştirdi.

ESKİŞEHİR - Anadolu Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Aydın Doğan ve Doç. Dr. Savaş Koparal, sekiz yıllık araştırma sonucu bakteri oluşumunu engelleyen toz geliştirdi. Doğan ve Koparal patentini aldıkları tozun, banyo ve mutfak seramikleri üretiminde kullanılması için bazı firmalarla ortak çalışma yürütüyor. Tam hijyenik tıbbi malzeme üretiminde kullanılması için Osmangazi ve 19 Mayıs üniversitelerinde araştırması süren tozun kullanılabileceği alanlar şöyle sıralandı:
"Antibakteriyel kesme tahtası, streç film, masa örtüsü, ayakkabı tabanı, diş fırçası, telefon ahizesi, otobüs koltuğu, otobüs tutamacı, kapı kolu, çocuk oyuncakları, yer karosu, havuz karosu, klozet, lavabo, ip, çorap, eşofman, halı, yatak örtüleri ve çarşaflar, havlu ve paspas gibi ürünler,
mutfak eldiveni, yıkama bezleri, sünger, fırça, banyo plastik gereçleri, buzdolabı, çamaşır makinesi, mikrodalga fırın, su ısıtıcısı ve hava ve su filtre sistemleri, gazlı bez, alçı, giysiler, boya ve duvar kâğıdı."