İki 'üstkimlik' mağduruna destek

Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu'na (BİHDK) bağlı Azınlık Hakları ve Kültürel Haklar Çalışma Grubu'nun raporunda 'Türkiyelilik üstkimliği' önerdikleri için haklarında dava açılan...

ANKARA - Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu'na (BİHDK) bağlı Azınlık Hakları ve Kültürel Haklar Çalışma Grubu'nun raporunda 'Türkiyelilik üstkimliği' önerdikleri için haklarında dava açılan Prof. İbrahim Kaboğlu ve Prof. Baskın Oran'a eski BİHDK üyeleri sahip çıktı. Kaboğlu ile Oran'ın başındaki ekipçe hazırlanan Azınlıklar Raporu'na, içeriğindeki 'Türkiyelilik' üstkimliği önerisi nedeniyle geçen hafta dava açılmıştı.
BİHDK'nın eski üyeleri dün bir araya gelerek, Oran ve Kabaoğlu'na destek verdi. Eski BİHDK üyesi Bülent Atamer, "Türkiye'de üstkimlik, hangi şekilde, hangi zamanda olursa olusun bir şekilde tartışılacak. İktidar da, daha geniş kitlelere hitap eden bir kimlik kullanma gereği duyacak. Başbakan'ın üstkimlik ifadesini kullanması bu açıdan olumlu" dedi. Davayla Türkiye'de azınlık hakları ve kültürel haklar konusunun tekrar gündeme geldiğini belirten Atamer, hazırlanan rapor dolayısıyla suçlananlara ve suçlarına sahip çıktıklarını ifade etti.
Dava avukatlarından Oya Aydın ise Şemdinli'de patlak veren olayları hatırlatarak, "Başbakan bizim görüşlerimize destek çıksaydı, hazırlanan azınlık raporuna destek verilseydi, Şemdinli olayları olmazdı" diye konuştu. Aydın, 15 Şubat'ta ilk duruşması yapılacak davanın beraatla sonuçlanmasını beklediklerini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7641067641060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.