@ismailsaymaz

İki yabancı sanık gelsin diye...

İki yabancı sanık gelsin diye...
İki yabancı sanık gelsin diye...
Muğla'da iki yıl önce yedi işçinin can verdiği kanalizasyon faciası davasında yargılanan iki yabancı sanık, avukatları aracılığıyla haklarındaki yurt dışına çıkma yasağı kalkarsa duruşmaya geleceklerini açıkladı. Mahkeme yasağı kaldırdı
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Muğla’nın Güllük beldesinde iki yıl önce yedi işçinin can verdiği kanalizasyon faciasında, şirketin yöneticisi olan ve sanık olarak yargılanan Alon Moshe Yegnes ile Yvo Josef Maria Geelen hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı, duruşmaya katılabilmeleri için kaldırıldı. Mahkeme, iki sanığın 26 Haziran’da görülecek duruşmaya katılmamaları halinde yakalama kararı da dahil haklarında her türlü emniyet tedbirine başvurulacağına hükmetti. 

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, geçen 10 Haziran’da görülen duruşmaya, davanın iki yabancı sanığı olan Yeghnes ve Geeleen yine katılmadı. Türkiye ’yi terk ettikten sonra haklarında yurtdışına çıkış yasağı konan iki yabancının avukatı Cavit Öztürk, söz alarak “Sanıklar yurt dışında yoğun mesaileri bulunan kişilerdir. Ayrıca haklarında yurt dışı çıkış yasağı olması kendilerini tedirgin etmekte. Bu karar kaldırılırsa bir sonraki duruşmaya gelirler” dedi. Bunun üzerine mahkeme, sanıkların yurtdışına çıkış yasağını kaldırdı. Ancak 26 Haziran’dakmi bir sonraki duruşmaya katılmamaları halinde yakalama kararı da dahil haklarında her türlü emniyet tedbirine başvurulacağına karar verdi.

YEDİ İŞÇİ ÖLMÜŞTÜ

Muğla’nın Güllük beldesinde 17 Haziran 2013’te kanalizasyon istasyonunda arıza çıkmış, ilkin sorunu gidermek için, ardından arkadaşlarını kurtarmak amacıyla birbiri ardına kuyuya giren yedi işçi zehirlenerek ölmüştü. Bilirkişi raporuna göre facia göz göre göre gelmişti. Kaba pisliklerin bir kuyudan diğerine geçmesini önleyebilmek için kullanılan elevatör kırılmış, kumanda panosu paslanmıştı. Sistem dört yıldır bozuk olduğu için bir işçi su geçirmez tulum giyerek merdivenlerden kuyuya iniyor, ızgarada birikmiş pislikleri eliyle temizleyip yukarıdan sarkıtılan bir kutuya dolduruyordu. Hiçbir ikaz levhası yoktu. Kapalı alana girecek personel eğitilmemişti. İşçiler 50 TL’lik gaz maskesine bile sahip değildi. Soruşturma sonunda, istasyonu işleten Akfen İnşaat ile buna izin veren İller Bankası personelinin de aralarında olduğu 21 sanık hakkında Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Daha sonra aileler, bu projeye imza koyan eski belediye başkanı ve inşaat mühendisi ile iki belediye personeli hakkında da soruşturma açılması amacıyla Milas Kaymakamlığı’na başvurmuştu. Kaymakamlık, istasyonun faaliyete geçmesine olur veren geçici kabul tutanağında imzası yer alan eski Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir ve üç personel hakkında soruşturma izni vermişti. Böylece sanık sayısı 25’e çıkmıştı. Son olarak aileler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu üyeleri hakkındaki kovuşturmaya yer olmadığına dair karara Muğla Sulh Ceza Mahkemesi’nde itiraz etmişti. Mahkeme, “denetim görevlerine yerine getirmedikleri” için kurum yetkilileri hakkında soruşturma yürütülmesi gerektiğine hükmetmişti.