İki yaşında işe başlayıp sekizinde emekli oluyorlar

Ankara'da bomba yüklü minibüsü tespit ederek büyük bir facianın önüne geçen polis köpekleri Rocky ve Maske'nin 'meslektaşları' da suçla mücadelede önemli görevler üstleniyor.

İSTANBUL - Ankara'da bomba yüklü minibüsü tespit ederek büyük bir facianın önüne geçen polis köpekleri Rocky ve Maske'nin 'meslektaşları' da suçla mücadelede önemli görevler üstleniyor.
Emniyet'te görev yapan 'dedektör köpekler' 2006'da 1872 kilo eroin, 1458 kilo esrar ve 97.5 kilo afyon maddesi yakaladı. Yine 2006'da silah, mühimmat dedektör ve patlayıcı dedektör köpekleri, değişik yer ve zamanlarda yapılan operasyonlarda toplam 20 bin 899 gram A4 patlayıcı madde, 13 adet Glock marka tabanca, 26 adet Glock marka tabanca şarjörü ve çok sayıda fişeğin yakalanmasını sağladı.
Çağın Polisi Dergisi'nde, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Ahmet Pek imzasıyla yayımlanan makaleye göre Emniyet'te uzun yıllardır kullanılan köpekler, profesyonel anlamda eğitilmeye 1997 yılında başlandı. Halen genel müdürlük emrinde, tamamı teşkilatın mensubu uzman eğitmenlerince eğitilmiş olan 250'nin üstünde görev köpeği hizmet veriyor.
Çevik Kuvvet şube müdürlüklerindeki 61 görev köpeği ise özellikle spor müsabakaları ve toplumsal olaylarda önleyici amaçlı olarak kullanılıyor. Her alanda polise yardımcı olan köpeklerin eğitimi ise oldukça zahmetli geçiyor.
K-9 Türkiye Güvenlik Köpekleri Akademisi Başkanı Göktan Eker ve eski bir Emniyet çalışanı olduğu için soyadını vermek istemeyen Kubilay isimli özel köpek eğitmeni şu bilgileri veriyor:
"K-9 projesi, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerikalıların başlattığı bir proje. Savaş sırasında Almanların köpekleri nasıl etkili kullandığını fark eden Amerikalılar 'Canine' projesini geliştirdiler. 'Canine' Latince 'köpek' anlamına geliyor. Kelimeleri kısaltmayı seven Amerikalılar bir süre sonra 'Canine'i K-9 (Key-nine) diye kısaltıyorlar. K-9 eğitimi, narkotik, patlayıcı, koruma ve güvenlik gibi çeşitli bölümlere ayrılıyor. K-9 eğitimi için belli bir köpek cinsi tercihi yok, ama genelde Alman çoban köpeği, Belçika çoban köpekleri ve Labrador cinsi köpekler uygun oluyor. Eğitim, köpekler 1.5 aylıkken başlıyor. İyi koku almaları için ciğerlerinin gelişmesi gerekiyor, bu yüzden onları bol bol yüzdürüyoruz. Daha sonra onlarla oynuyoruz. Top atıyoruz, gidip oyuncaklarını yani topu yakalamalarını istiyoruz. Bir süre sonra top, patlayıcı oluyor. Köpek, psikolojik olarak oyuncağını yani topunu arıyor, ama o gerçekte bir patlayıcı. Oyuncağının kokusu aslında C4, A4 veya başka bir patlayıcının kokusu. Eğitilen köpek patlayıcıyı bulduğunda, ödül olarak onu seviyoruz. Başarı oranı, tecrübe ve çalışma sıklığıyla alakalı."
İki eğitmen köpeklerin iki yaşında işbaşı yaptığını da anlatıyor: "Branş eğitimi, sekiz ay sürüyor; bir yaşından sonra ise uzmanlığı başlıyor. Köpekler aldıkları branş eğitimine göre farklı tepki veriyorlar. Mesela, narkotik köpekleri, uyuşturucu buldukları yeri eşeliyor, patlayıcı arayan köpekler ise tehlikeli olduğu için patlayıcının olduğu yeri eşelemiyor. Köpekler, iki yaşında çalışmaya başlıyor ve sekiz yaşına kadar görev yapıyor. (Radikal, aa)