İki yaşındaki Sinan, doğum faturasını hapse girerek ödedi

Minik Sinan, doğumundan kalan hastane borcu yüzünden anne babasıyla cezaevine girdi. Sinan ve ailesini 400 YTL'lik borcu ödeyen hayırsever kurtardı.
Haber: ALİ ŞEN / Arşivi
MUSTAFA İNSAN / Arşivi

MERSİN - Minik Sinan, doğumundan kalan hastane borcu yüzünden anne babasıyla cezaevine girdi. Sinan ve ailesini 400 YTL'lik borcu ödeyen hayırsever kurtardı.
İnşaatlarda sıvacılık yapan 38 yaşındaki Ahmet İreç ve 32 yaşındaki Nuriye İreç çiftinin dört çocuğu vardı. 2005'te beşincisi de yoldaydı. Nuriye İreç henüz yedi aylık hamileyken sancıları başladı. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede geçen 15 günün ardından sezaryenle beşinci çocuğu doğdu: Sinan. Ancak bir sorun vardı. Tedavi masrafı olan 720 YTL'leri yoktu. Ahmet İreç, senet imzaladı.
İreç, borcunun 320 YTL'sini çeşitli tarihlerde öderken kalan 400 YTL'yi denkleştiremedi. Hastane yönetimi de icra takibi başlattı. Yasa gereği mal bildiriminde de bulunmayan çifte 10'ar gün hapis cezası verildi.
İreç çifti önceki gün Toroslar Mahallesi'ndeki evlerinden alındı. Sinan'ı yanlarına alırken dört çocuklarını arkada bırakan çift, adliyede hapis kararını duyunca ne yapacağını şaşırdı. Baba ağlıyordu: "Param olsa ödemem mi? Ne olur devlet bize sahip çıksın. Dört çocuğum sahipsiz kalacak."
Çift, bakacak kimse olmadığı için Sinan'ı da yanlarına alarak, önceki gün saat 12.00'de Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi'nin yolunu tutarken, yaşananları DHA'dan öğrenen vali Hüseyin Aksoy üzgündü: "Keşke bize başvursalardı, gereğini yapardık."
Valilik, resmi kanallarla sorunu çözmeye çalışırken, İstanbul'da yaşayan hayırsever Yakup Güngör, İreç ailesinin yaşadığı dramı CNN Türk'ten öğrendi. Güngör, faizi ve mahkeme masrafıyla 750 YTL'ye çıkan parayı hemen Mersin'e havale etti.
Ardından tüm işlemler 'hızla' tamamlandı, İreç çifti, dün saat 15.00'te kucaklarında oğullarıyla hapisten çıktı..
Hapiste oldukları saatlerde ailenin durumunu öğrenen Başbakan Tayyip Erdoğan, "Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Böyle bir şeyin Sağlık Bakanlığı'nca yapıldığını anladığım anda, biliyorsunuz, kesinlikle işin üzerine giderim" dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatıyla inceleme başlatıldı.