İki yeni kuvvet komutanı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) ağustos ayı terfilerinin heyecanı yaşanmaya başladı.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) ağustos ayı terfilerinin heyecanı yaşanmaya başladı. Yüksek Askeri Şûra'nın ay başındaki toplantısında dikkatler ata-nacak yeni Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarına çevrilirken, Kara Kuvvetleri'nde boşalacak iki orgenerallik için sekiz aday var.
Ağustos ayı TSK'da yine nöbet değişimlerine sahne olacak. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, görev sürelerinin dolması nedeniyle 30 Ağustos itibarıyla emekliye ayrılacak. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na MGK Genel Sekreteri Orgeneral Cumhur Asparuk'un, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ise Donanma Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya'nın atanmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Oramiral adayları
Deniz Kuvvetleri'nde oramiral Erdil'den boşalacak 'dördüncü yıldız' için iki aday var; bekleme süresi geçen yıl uzatılan Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Özden Örnek ile Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Taner Uzunay. Oramiralliğe terfi edecek olan korgeneral, iki yıl sonra Deniz Kuvvetleri Komutanı olacak. Hava Kuvvetleri'nde orgeneral Celasin' in emekliye ayrılması nedeniyle boşalacak orgeneral kontenjanının da iki adayı bulunuyor.
MGK'ya yeni havacı
Bunlar Birinci Taktik Hava Kuvvet Komutanı korgeneral İbrahim Fırtına ile İkinci Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Burhan Tunalı. orgeneral rütbesine terfi edecek olan havacı korgeneralin orgeneral Asparuk'tan boşalacak MGK Genel Sekreterliği görevine getirilmesi bekleniyor.
Kara Kuvvetleri Komutanlığı' nda ise gözler iki orgeneral rütbesi için ismi geçen sekiz korgenerale çevrildi. Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Timur ile Türkiye-AB ilişikleri konusunda dikkat çekici açıklamalar yapan Harp Akademileri
Komutanı Orgeneral Nahit Şenoğul, görev sürelerinin dolduğu için emekli olacak.
Boşalacak iki orgeneral rütbesi için bekleme süreleri geçen yıl içerisinde uzatılan korgeneraller Atilla Kurtaran, Kamuran Orhon ve Yıldırım Türker'in yanı sıra, terfi sıraları bu yıl içerisinde gelen İlker Başbuğ, Hurşit Tolon, Oktar Ataman, Erol Tutal ve İbrahim Tülü
arasında şeçim yapılacak.
NATO'ya yeni komutan
Orgeneralliğe bu yıl terfi edecek iki ismin, Harp Akademileri Komutanlığı ve NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı'na atanması bekleniyor. Or- general Timur'un emekliye ayrılması nedeniyle boşalacak Birinci Ordu Komutanlığı'na İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Edip Başer'in getirilmesine kesin gözüyle bakı-lıyor. Kara Kuvvetleri'ndeki diğer olası atamaların; İkinci Ordu Komutanlığı'na Orgeneral Çetin Doğan'ın, Üçüncü Ordu Komutanlığı'na orgeneral Tamer Akbaş'ın, Ege Ordu Komutanlığı'na Orgeneral Tuncer Kılınç'ın getirilmesi yönünde gerçekleşmesi bekleniyor.