İki yıl önce ölen 19 madencinin yakınları açlık grevinde

İki yıl önce ölen 19 madencinin yakınları açlık grevinde
İki yıl önce ölen 19 madencinin yakınları açlık grevinde
Bursa'nın Mustafakemalpaşa İlçesi'nde 2009 yılı Aralık ayında 19 işçinin yaşamını yitirdiği Bükköy Madencilik'teki grizu patlamasında ihmali olan sanıkların tutuklanması için madencilerin yakınları açlık grevine başladı.

Nail KAHRAMAN

Bursa 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi ’nde görülen "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçuyla ilgili yargılamanın bugünkü duruşmasına, tutuksuz sanıklar Taşeron Fahrettin Şolpan, İşletme Müdürü Hayrettin Çelik ile Ocak Şefi Bayram Erdoğan katılırken, Bükköy Madenciliğin Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan, Orhan Latif Ercan ve Kasım Karataş gelmedi.

Ölen madencilerin yakınlarının hazır bulunduğu duruşma sonrası mahkeme heyeti, tutuksuz sanıkların tutuklanma talebini kabul etmezken, gelen bilirkişi raporunun taraf avukatları tarafından incelenip savunmalarının hazırlanması için duruşmayı Temmuz ayına erteledi.

AÇLIK GREVİNE BAŞLADILAR
Davayı izlemek için mahkeme salonunda hazır bulunan ölen 19 madenci yakını, duruşma çıkışında davanın sanıklarının tutuklanmamasına tepki gösterdi. Patlamada hayatını kaybeden Murat Hanay’ın ağabeyi Nihat Hanay, ‘Bizler, 19 kişinin can verdiği bir olayın sanıklarının hala dışarıda olmasını anlayamıyoruz. Bu nasıl bir adalettir. Bunların tutuklanıp cezalandırılması için açlık grevine başlıyoruz" dedi.

Grizu faciasında hayatını kaybeden Şenol Kurt’un annesi Güldenur Kurt, pankarttaki oğlunun fotoğrafını görünce gözyaşlarına boğuldu. Oğlunun fotoğrafının önünde yere çöken ve fotoğrafı öpen gözü yaşlı anne, "Oğlumun fotoğraflarını görmeye dayanamadığım için evimdeki resimlerini kaldırdım. Onun resmini görünce şoka giriyorum. Biricik evladımı elimden alanların bir an önce hak ettikleri cezaya çarptırılmasını istiyorum" diyerek yakındı.

Daha önce tepkilerini göstermek için adliye sarayı önündeki Atatürk anıtı önünde kefen giyip yere yatan maden işçileri bu kez üzerlerinde yakınlarının fotoğrafları bulunan giysilerle birlikte patlamaya neden olan sanıkların tutuklanması için topluca gittikleri Fomara Meydanı’nda gerçek suçluların tutuklanmasına kadar açlık grevi eylemlerini sürdüreceklerini söylediler. (DHA)