İki yıl sonra gelen 'ilik' buluşması

Kendisini yurtdışında tedavi ettirmemekte direnen SSK'ya karşı verdiği hukuk mücadelesiyle Türkiye'nin tanıdığı lösemi hastası Esin Köse, iki yıl önce Almanya'da kendisine...

İSTANBUL - Kendisini yurtdışında tedavi ettirmemekte direnen SSK'ya karşı verdiği hukuk mücadelesiyle Türkiye'nin tanıdığı lösemi hastası Esin Köse, iki yıl önce Almanya'da kendisine ilik veren Alman kadın öğretmen Alexsandra ve eşi Tima Steinfelder'i Türkiye'de misafir ediyor.
Mevzuata göre, kendisine ilik veren kişiyle iki yıl sonra tanışabilen Esin, babası Ahmet Köse, annesi Katerina ve kardeşi Eda ile birlikte heyecanla beklediği Alexsandra ve eşi Tima'yı, Atatürk Havalimanı'nda çiçeklerle karşıladı. Almanya'da öğretmenlik yapan Alexsandra, Esin'i kucaklayarak öptükten sonra "Başka bir insana yaşam şansı verdiğim için mutlu ve gururluyum. İlik verdiğim kişinin çocuk olduğunu biliyordum ama milliyeti ve cinsiyeti konusunda bilgim yoktu" dedi.
Esin ve ailesinin SSK'ya karşı verdiği hukuk mücadelesi sonucunda mevzuat değişerek, SSK'lının eş ve çocuklarının da yurtdışında tedavi olmasının yolu açılmıştı.