İki yılda 16 bin yurt

Hilton'daki törende en çok yurt yaptıran Aydın Doğan'ın sertifikasını Hanzade Doğan verdi.


Kampanyanın başarısı

Milliyet'in 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyasına destek olan kişi ve kurumlara teşekkür sertifikası verildi. Ulaşılan sonuç sevindirici: İki yıl içinde 16 yurt yaptırıldı, 5 bin 600 öğrenciye burs verildi.

İSTANBUL - Emine Savucu, Mardin'in Derik ilçesi Çataltepe Köyü'nde yaşıyordu. 5'i bitirdikten sonra okuldan alınmış, tarlada çalışmıştı. Sonra karşısına burslu okuma fırsatı çıktı ve tekrar okula başladı. "Avukat olmak, Türkiye'ye faydalı olmak istiyorum" diyor. Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi Tanyol Köyü'nden Hasibe Demir'in gönlünde doktor olmak var. Gaziantep'in Şahinbey ilçesinden Rabia Davranmaz'ın hedefi, başbakan olmak...
Onlar, Milliyet Gazetesi'nin 23 Nisan 2005'te başlattığı 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyası sayesinde okuyan binlerce kız öğrenciden birkaçı. Kampanya kapsamında 16 yurt yapıldı, bu yurtlarda halen 2 bin öğrenci kalıyor. Türkiye'nin ücra köşelerindeki kızlar okusun diye yapılan yurtlardan dördü daha bitmek üzere. 5 bin 600 öğrenciye üç yıllık burs sağlandı.
Kampanyanın ikinci yılı dolayısıyla, bağış yapıp destek verenlere teşekkür sertifikaları önceki gün İstanbul Hilton Oteli'nde törenle dağıtıldı. Törende konuşan Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, okula gidemeyen 1 milyona yakın kız olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Başlangıçta önümüzde iki önemli engel vardı; birincisi ekonomik, ikincisi ise gelenekler. Acı ama 21. yüzyılın Türkiye'sinde dahi kız çocuğuna okumayı çok gören aileler mevcut. Kampanyamızın adını 'Baba Beni Okula Gönder' koyduk. Aileleri tarafından okuldan alınan, erken yaşta evlendirilen, daha bebekken başlık parası hesapları yapılan çocukların dramını bu sloganın en iyi şekilde anlattığını düşünüyorum."
25 bin YTL kaynak sağlandı
Hanzade Doğan, kampanya için toplam 25 milyon YTL kaynak sağlandığını belirtirken, tüm yurtların yeni deprem yönetmeliğine uygun olarak yapıldığının altını çizdi.
En çok yurt yaptıran bağışçı olan Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan da sertifikasını kızı Hanzade Doğan'ın elinden aldı. Aydın Doğan, kampanyayı başlatan ve destek verenleri gönülden kutladığını belirterek, "Bu, Türkiye'nin çok önemli bir meselesidir. Gelin el ele verelim, hep beraber olalım. İnatla, azimle bu işi sonuna kadar devam ettirelim ve Türkiye'de okula gitmemiş çocuğumuz kalmasın" dedi.
Törende teşekkür sertifikasını alan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan da devletin kurduğu 301 yatılı bölge okulu olduğunu söyledi ve uyardı: "Bugün baktım, tam 19 bin kızımız 8. sınıfı bitirme şansına erişmiş, mezun oluyorlar bu sene. Ama, bilesiniz ki bu 19 bin kızımıza sizler aracılığıyla, burs bulamazsak, bu kızlarımız 15 Eylül'e kadar maksimum 500 bin YTL'ye kocaya gidecekler."
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci'yse, son dört yılda yapılan 120 bin dersliğin 22 binini vakıflar, sivil toplum örgütleri ve hayırseverlerin gerçekleştirdiğini açıkladı.
Törende, aralarında sanatçılar Sertab Erener, Osman Yağmurdereli, Hülya Koçyiğit, Ayten Gökçer, Nükhet Duru, Nil Karaibrahimgil, Gülben Ergen ve manken Deniz Akkaya'nın da olduğu çok sayıda kişi ve kuruluşa teşekkür sertifikaları dağıtıldı.