İki yıldır 'aklını' geri almaya çalışıyor

İki yıldır 'aklını' geri almaya çalışıyor
İki yıldır 'aklını' geri almaya çalışıyor
Alkollüyken annesiyle kavga edip akıl hastanesine gönderilen ve 'deli' raporu verilen kadın yazar, iki yıldır raporlarla akıllı olduğunu ispatlama derdindeMUKADDER YARDIMCIEL


KARS - İkisi Milli Eğitim Bakanlığı’nca yayımlanmış dört kitabı bulunan emekli kadın, içkiliyken ‘aklını’ kaybetti! Kavga ettiği annesinin şikâyeti üzerine Kars Devlet Hastanesi’ne götürülen 53 yaşındaki Yazgül Karalar, Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilerek 14 gün gözetim altında tutuldu ve ‘Akıl hastasıdır’ raporu verildi. Rapora itiraz eden ve Ankara Numune Hastanesi’nin yanı sıra, dört profesörden ‘akıllı’ olduğuna ilişkin rapor alan Yazgül Karalar, ‘deli olmadığını’ şimdi Yargıtay’da ispatlamaya çalışıyor.
Trabzon SSK’dan 2006’da emekli olan ve aynı dönemde doktor eşinden boşanarak memleketi Kars’a yerleşen Yazgül Kayalar, hediyelik eşya dükkânını işletmeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanmış ‘Çilçilli Tavuk’ ve ‘Meraklı Minik Kuzu’ adlı çocuk kitapları ile ‘Çağdaş Mizahlar’ ve ‘Kanserle Dost Oldum’ adlı öykü kitapları bulunan iki çocuk annesi Yazgül Karalar, 9 Nisan 2007 günü akşamı alkol alınca birlikte oturduğu annesi 76 yaşındaki Maya Karalar ile kavga etti. Annesinin şikâyetçi olmasıyla karakola götürülen Karalar, hastaneye sevk edildi.
Annesinin şikâyetinden vazgeçmesine karşın, hastanenin psikiyatri uzmanı tarafından polis gözetiminde Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi. 14 gün hastanede yattıktan sonra ‘Bipolar affektif bozukluk, manik epizod (depresyon ve mani nöbetlerinin ortaya çıktığı bir duygudurum bozukluğu) teşhisi’ konuldu. Hastaneden Kars Asliye Ceza Mahkemesi’ne, ‘Cezai ehliyeti yoktur. Akıl hastasıdır’ diye rapor gönderildi.
Hastaneden çıktıktan sonra yine annesiyle yaşamaya devam eden ve rapora itiraz eden Karalar, Ankara Savcılığı’na giderek yeniden muayene istedi. Savcılık, Karalar’ı 17 Temmuz 2008’de Ankara Numune Hastanesi Psikiyatri Servisi’ne sevk etti. Burada ‘Ruhsal muayenesinde aktif bir psikopatoloji saptanmamıştır. İşlem gerektirir bir psikopatolojisi yoktur’ raporu verildi.
Yazgül Karalar ayrıca, psikiyatri uzmanları Prof. Dr. Arif Verimli, Prof. Dr. Hayrettin Kara, Prof. Dr. İsmet Kırkpınar ve Doç. Dr. Erol Göka’ya başvurarak hasta olup olmadığının tespit edilmesini istedi.
Dört psikiyatri uzmanı da Karalar’da psikiyatrik bulgu tespit edemedi. Bu raporları mahkemeye sunan Karalar, bu kez İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Adli Tıp Kurumu da Karalar’da herhangi bir psikolojik rahatsızlık tespit edemedi ancak, Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin ilk teşhisinin doğru olduğuna karar vererek, raporu Kars Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.
Mahkeme, Adli Tıp’ın raporlarını esas alarak Yazgül Karalar’ın ‘ceza ehliyetinin bulunmadığına’ hükmetti. Karalar, avukatı aracılığıyla davayı temyiz etti. Karalar’ın durumu Yargıtay’ın vereceği kararla netlik kazanacak.

‘Kitabım döndü’
Yazgül Karalar, “Artık yazı yazamıyorum. Bir kitabım, bu rapor nedeniyle geri döndü. Eğer deliysem beni tedavi etsinler. Ama aklım başımdaysa bu durumu çözmelerini istiyorum. ‘Yaşar ne yaşar ne yaşamaz’ gibi şimdi akıllı mıyım, deli miyim? Birisi bir kuyuya bir taş attı, kimse çıkaramıyor. Ben yine de adaletten umutluyum” diyor.