İki yolcu treni çarpıştı: Dört ölü

Başkent ve Adapazarı ekspresleri Tavşancıl İstasyonu çıkışında çarpıştı. İlk belirlemelere göre dört kişi öldü, 67 kişi yaralandı.

Hızlandırılmış tren faciasının acısı dinmeden bu kez Kocaeli'nin Gebze ilçesi yakınlarında Başkent ve Adapazarı ekspresleri çarpıştı. Kafa kafaya çarpışan trenlerde dört kişi öldü, 67 kişi yaralandı. Kaza nedeniyle İstanbul ve Kocaeli'deki sağlık kuruluşları alarma geçirildi, bu hattaki tren seferleri iptal edildi.
Sakarya'nın Pamukova İlçesi yakınlarında 38 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı hızlı tren faciasından tam 20 gün sonra bu kez Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Tavşancıl İstasyonu yakınlarında Başkent ve Adapazarı ekspresleri sinyalizasyon hatası nedeniyle çarpıştı. Ankara'dan saat 10:20'de Haydarpaşa'ya gitmek üzere hareket eden makinistler Soner Gürkan ve Hasan Yücedağ yönetimindeki Başkent Ekspresi, Gebze ilçesi yakınlarındaki Tavşancıl İstasyonu çıkışında kırmızı ışıkta durmayıp yola devam etti. Haydarpaşa'dan makinistler Durmuş Akgül ve Ali Polat yönetiminde saat 15:17'de hareket eden Adapazarı Eksperesi, Başkent Ekspresi ile saat 16:51'de kafa kafaya çarpıştı. Çarpışma sırasında iki trenin lokomotifleri birbirine girerken sekiz vagonlu Adapazarı Ekspresi'nin birinci vagonu raydan çıkıp devrildi. 153 yolcu ve dokuz personeli bulunan, biri yemekli dört vagonlu Başkent Ekspresi'nin ilk vagonu lokomotifine çarparak havaya kalktı.

Camlardan fırladılar
Çarpışma sırasında yolculardan bazıları açık camlardan demiryoluna fırladı, devrilen vagondaki yolcular ise içeride sıkıştı. Can pazarının yaşandığı vagondan çığlıklar yükseldi ve ortalık bir anda ana baba gününe döndü. İlk şokun ardından trendeki görevliler ve kazayı yara almadan atlatan yolcular vagonda sıkışanların yardımına koştu. Ardından Tavşancıl ve yakın istasyonlarla Adapazarı ve İzmit'ten kurtarma ekipleri kaza yerine sevkedildi, İstanbul ve Kocaeli'deki sağlık kuruluşlarında alarm verildi.
Kaza sırasında etrafa savrulan yaralılar ambulanslarla hastanelere taşınırken, ilk aşamada demiryolunda çalışırken tren altında kalan Recep Öztürk ve Seyfi Göktepe'nin ezilen cesetleri ile makinistlerden Soner Gürkan'ın cesedi bulundu. Kurtarma ekipleri devrilen vagonda sıkışanları kurtarmak için tavanı delerek içeri girdi. İçerde sıkışan yaralılar sedyelere alınıp çıkarılarak Gebze, İzmit ve İstanbul'daki hastanelere taşındı. Kaza yerinde bir ceset daha bulununca ölü sayısı dörde çıktı. Kurtarma ekipleri vagonların canlı bulunup bulunmadığını saptamak için cihazlarla dinleme yaptı. Kaza yerine kurtarma ekipleri ve ambulansların süratle geçebilmesi için D-100 karayolunun Gebze İzmit kesimi ile Tavşancıl-Gebze karayolu trafiğe kapatıldı.

Önceki kaza
Sakarya'nın Pamukova ilçesi yakınlarında 22 Temmuz akşamı Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı hızlandırılmış trenin raydan çıkmasıyla meydana gelen faciada 38 kişi ölmüş, 80 kişi yaralanmıştı. Kazadan sonra kapanan Haydarpaşa- Ankara demiryolu 14 gün sonra yük trenleri, 16 gün sonra da yolcu trenleri için ulaşıma açılmıştı. Hızlandırılmış tren faciası nedeniyle Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD Genel Müdürlüğü ağır suçlamalara muhatap olurken kazanın sorumlusu gösterilen iki makinistle bir tren şefi tutuklanmıştı.