İkinci aşama için paket hazırlanıyor

İkinci aşama için paket hazırlanıyor
İkinci aşama için paket hazırlanıyor
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

İmralı’ya giden BDP heyeti ile mesaj gönderen PKK lideri Abdullah Öcalan, demokratik çözüm sürecinde ikinci aşamaya geçildiğini açıkladı. Yasal adımların atılacağı bu aşama için hükümet de olumlu mesaj verdi. Görüşmenin gerçekleştiği gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, süreçle ilgili hazırlanan paketi, Meclis kapanmadan sunacaklarını söyledi.
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan, dün akşam toplanan MYK’da parti yönetimini görüşmeye dair bilgilendirdi. Bugün de Diyarbakır’da toplanacak Parti Meclisi’nde görüşmenin içeriği hakkında milletvekillerini bilgilendirecek. Daha sonra Demirtaş ve Buldan, Kandil’de KCK Yürütme Konseyi ve Brüksel’de Avrupa kanadına Öcalan’ın ikinci aşamaya yönelik mesajlarının yer aldığı mektup götürülecek ve görüşmenin içeriği hakkında bilgi verilecek. 

İkinci aşama mesajları 

Öcalan’ın mesajı yazılı olarak kamuoyuna aktarıldı. Öcalan mesajında ikinci aşamaya dair önerilerini yetkililere sunduğunu belirterek, “Ben şahsen sürecin her aşamasının şeffaf bir şekilde yürütülmesi taraftarıyım. Umarım devlet de ikinci aşamaya dair bu önerilerimizi doğru değerlendirip, doğru sonuçlara varır” dedi. Öcalan’ın, görüşmede yetkililere sunduğu önerileri BDP’lilere de sözlü olarak anlattığı öğrenildi. Öcalan mesajında sürecin ikinci aşamasına geçildiğini ilan ederek, sürecin şeffaf olarak yürütülmesini istediğini anlattı. Öcalan, “Bizim sunduğumuz öneriler Türkiye halklarının belki de yüzde 90’ının ortak çıkarını temsil eden bir çalışmanın sonucudur. Bazı güçlerin engellemelerine rağmen ben süreci ilerletmekte kararlıyım, başarılı olacağımıza da inanıyorum. Olanaklarım olursa her hafta kamuoyuna bilgilendirme yapmak isterim. İkinci aşamanın tartışmaları artık başlamıştır. Demokrasiden, çözümden ve barıştan yana olan herkesin bu tartışmalara katkı yapmasını diliyor, bu çerçevede herkese bir kez daha selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi. 

Paket hazırlanıyor 

Görüşmenin gerçekleştiği gün sürecin ikinci aşamasına ilişkin Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’tan bir açıklama geldi. Arınç, sürecin olumlu bir seyir izlediğini belirterek, “demokratikleşme adımlarına ilişkin”, Meclis kapanmadan bir paketi Meclis’e sunacaklarını söyledi. Ancak paketin Meclis kapanmadan çıkmasının zor olduğunu belirten Arınç, paketin Meclis açılınca görüşüleceğini belirtti.
Hükümet, çekilme tam olarak gerçekleşmeden geçilen ikinci aşama için tedbirli davrandı. Meclis’in yeni yasama yılına başlama tarihi 1 Ekim olarak biliniyor. Sürecin birinci aşaması olan PKK’lıların sınır dışına çekilmesi ise 1 Eylül tarihine kadar tamamlanacak. Hükümetin iyi niyet adımı olarak Meclis’e göndereceği paketi, çekilme tam olarak tamamlandıktan sonra ele alacağı anlaşıldı.