İkinci büyük sınav ilkbaharda gelecek

Kuş gribi riski dikkatleri, göçmen kuşların durakları olan sulak alanlara çevirdi. Çukurova, Kızılırmak...

İZMİR/ADANA - Kuş gribi riski dikkatleri, göçmen kuşların durakları olan sulak alanlara çevirdi. Çukurova, Kızılırmak, Büyükmenderes deltaları, Denizli'deki sulak alanlar, Düzce Efteni ve İzmir kuş cennetlerinde ölümcül hastalığın izleri sürülüyor. Şimdiye kadar hastalığa işaret eden bir sonuca varılmadı, ama karantina uygulanan Manyas bölgesinde bazı kuşların leşinin bulunması üzerine İzmir Veteriner Kontrol Müdürlüğü'nden gelen heyet, bölgeye 10 metre yüksekliğinde üç büyük ağ gerdi. Ağa takılan kuşların dışkıları risk ihtimaline karşı inceleniyor.
Şüpheli kuş ölümleri
Gediz Deltası'ndaki İzmir Kuş Cenneti'nde de gümüş cinsi beş ölü martı bulundu. Ancak bölgede sık sık martı ölümü yaşandığını hatırlatan yetkililer, "Martılarla ilgili analizler sürüyor" dedi.
İlk halka domuz muydu?
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konsey Başkanı Mustafa Altıntaş, ilkbaharda göçmen kuşların yine Türkiye üzerinden geçeceklerini söyledi:
"Hastalığın sulak alanlarda çıkma riski sürüyor. İlk dönemlerde kuş gribi, kanatlı hayvandan virüsü alan bir memeli tarafından insana bulaşıyordu. Ancak son yıllarda doğrudan insana bulaşma özelliği kazandı. Kuş gribi hayvandan hayvana daha kolay geçiyor. Domuzlar taşıyıcı olabiliyor. Manyas'ta çok sayıda domuzun olması da hastalığın başlangıcında etkili oldu." (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7598587598580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.