İkinci dil mecburi oluyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren, ortaöğretimde zorunlu yabancı dil sayısını ikiye çıkaracaklarını açıkladı.
Haber: FEYAT ERDEMİR / Arşivi
FAHRETTİN GÖK / Arşivi

VAN - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren, ortaöğretimde zorunlu yabancı dil sayısını ikiye çıkaracaklarını açıkladı. Talim Terbiye Kurulu'na talimat verdiğini söyleyen Çelik, "Hazırlık sınıfı olan ortaöğretim kurumlarında ikinci yabancı dil olarak Almanca veya Fransızca'yı mecburi hale getiriyoruz" dedi.
Van'daki gezisinin üçüncü gününde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, şunları söyledi:
'Ortadoğu'dan geriyiz'
"Yabancı dilde kalkınmış ülkelerle mukayese edildiği zaman Türkiye geride. Ortadoğu'yla bile karşılaştırıldığımız zaman yabancı dil konusunda durumumuzun iyi olmadığı ortada. İlköğretim 4. sınıftan itibaren yabancı dil dersi verildiği halde sonuç alınamıyor. Bu konuda atak yapıyoruz.
Yabancı dil çoğu yerde İngilizcedir. Ama biz AB'ye girmeye hazırlanan bir ülkeyiz. Sadece İngilizce ile kalmak istemiyoruz. Almanca ve Fransızcayı, hazırlık sınıfı olan bütün orta öğretim kurumlarında mecburi ikinci yabancı dil yapıyoruz. Talim Terbiye Kurulu'na bu yönde talimat verdim.
Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre yabancı dili çeşitlendirme gayretimiz var. Birkaç ay önce Çince ve Rusçayı da öğretilen yabancı diller arasına aldık. Türkiye'ye gelen turiste bakıyoruz, birinci sırada Almanlar, ikinci sırada Ruslar var. Pilot bölge olarak güneydeki 10 ticaret ve turizm meslek lisemizde Rusça öğretimine başlandı."
Yabancı dilin bir türlü öğretilememesinin temel nedenlerinden birinin, Türkçenin iyi öğretilmemesi olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı,
"Üniversitelerde mecburi Türk Dili dersleri yeniden başlıyor. Hem Türkçenin
daha iyi öğrenilmesi ve öğretilmesi konusunda hem yabancı dillerin çeşitlendirilerek öğretilmesi konusunda önümüzdeki yıldan itibaren riskli bir atağa başlayacağımızı duyurmak istiyorum" dedi.