İkinci 'Festus' vakası mı?

İkinci 'Festus' vakası mı?
İkinci 'Festus' vakası mı?
Nijeryalı Aigbedion 2011'de gözaltında yaşamını yitirdi. Emniyet ilginç bir savunmada bulundu: Aigbedion, AIDS nedeniyle öldü.

Nijerya’dan çalışmak için 2011 yılında Türkiye ’ye gelen Courage Aigbedion isimli kişinin, beş Türk genci tarafından sokak ortasında dövüldükten sonra gözaltında hayatını kaybettiği öne sürüldü. Emniyet kaynakları, Aigbedion’ın HIV virüsü taşıdığını, buna bağlı olarak da solunum yetmezliği sebebiyle öldüğünü iddia etti.

‘Üç hafta komada kaldı’

Nijerya’da yayın yapan Vanguard gazetesinin haberine göre, eski bir Nijerya Merkez Bankası çalışanı olan Aigbedion, 2011 yılında bulmak için Türkiye’ye geldi. 17 Ekim 2012’de sokak ortasında beş kişi tarafından dövülen Aigbedion, bu olayın ardından gözaltına alındı. Gazeteye konuşan ağabeyi Presley Aigbedion, kardeşinin yediği dayak nedeniyle komaya girdiğini ve bu halde üç hafta boyunca polis nezaretinde tutulduğunu iddia etti. Ev arkadaşının, Aigbedion’un kanaması olduğunu ve gözünün bandajlı gördüğünü anlattığını iddia eden ağabey Aigbedion şunları anlattı: “12 Aralık 2012’de kimlik tespiti için hastaneye gittik. Sol gözü mosmordu. Türk hükümetinin cenaze gönderme masraflarını karşılamasının ardından cesedin bize verilmesi için bazı belgeler imzaladık.” Aile oğullarının ölüm olayını Nijerya Temsilciler Meclisi’ne de taşıdı.

21 gün boyunca Kumkapı’da

Emniyet kaynaklarının verdiği bilgilere göre ise Courage Aigbedion, karıştığı kavganın ardından ikamet sorunu nedeniyle Kumkapı’daki Yabancılar Şubesi’ne getirildi. Buraya girişte AIDS hastası olduğunu belirtti. Bir yandan işlemleri devam eden Aigbedion burada 21 gün kaldı. Fenalaştığında Haseki Hastanesi’ne kaldırıldı. İddiaya göre solunum yetmezliğinden hayatını kaybetti. Emniyet kaynakları Adli Tıp’ın yaptığı inceleme cebir olmadığı yönünde bilgi verdiğini de belirtti. Aigbedion’nun ölümü akıllara, 20 Ağustos 2007’de İstanbul Beyoğlu’ndaki bir karakolda gözaltındayken hayatını kaybeden Nijeryalı Festus Okey’i getirdi. Okey’in bir polisin silahından çıkan kurşunla öldüğü anlaşılmıştı. Okey’in ölümüne neden olmakla suçlanan polis memuru Cengiz Yıldız 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/111945311194533

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .... - praxis11

  "bir derimin rengi vardı alabildiğim yanıma bazen bedbahttır, bazen baht görünmeyen dostuma çoğu çok görürdü gece ararken ışığı adım gündüz feneri, görünmezdim aranızda kimi çok gülerdi, fazla kızardı nefret dolu eşit ilişki kurulmazdı diyorum çünkü çok yoruldum kimine toprak kutsaldı, kimine kader mübahtı oysa ki bana göre kader olan coğrafyaydı vardığım yer sadece yoksunluktu aşağılandığım dostum bir yoksuldu beyaz zencileri gördüm sizde yabancı ve mülteci bakmak görmek bakana her yer avrupa, görene ise her yer, her yer ama afrika sanki bana düşense alabildiğine koşmaktı" Bandista-Enzo İkah

  Türkiye´nin gerceklerinden biri - WelateMeErzincan

  Türkiye´nin gerceklerinden biri, baska olanlar herzaman dislanir, ezilir, katledilir....

  ... - jooma

  sistematik değil münferit bir olay.dış mihrakların işi