'İkinci hayatımı yaşıyorum'

'İkinci hayatımı yaşıyorum'
'İkinci hayatımı yaşıyorum'

Ameliyata altı gün kala Uludağ?da arama çalışmasına katılan Doğan (sağda) önceki gün de tüplü dalış yaptı. FOTOĞRAF: HÜSEYİN TÜCCAR / DHA FOTOĞRAF: SELAHATTİN BUDAKOĞLU / DHA

Geçen yıl bağırsak ve karaciğer kanseri olduğunu öğrenen AKUT lideri Aziz Doğan, ameliyatının ardından kanseri yendi. Yeniden arama kurtarma görevine geri döndü

BURSA - Geçen yıl karaciğer ve bağırsak kanserine yakalanan AKUT lideri Aziz Doğan, ilaç tedavisi ve ameliyatın ardından kanseri yendi. Kaldığı yerden AKUT’taki görevine dönen 54 yaşındaki Doğan, önceki gece baraja düşen otomobilde ölen sürücünün cesedini çıkardı.
Üç çocuk babası Doğan, Bursa 5’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yazıişleri müdürü olarak  çalışırken arkadaşlarıyla bir arama kurtarma ekibi kurmuştu. 17 Ağustos dahil birçok afette, onlarca can kurtardılar. Uludağ başta pek çok bölgede kaybolanları bulup kanalizasyon ve dere sularından ceset çıkartan ekip, kısa sürede kurtarma operasyonlarının aranan ismi haline geldi.   

AKUT’la yeni hayat
Aziz Doğan, 2006 yılında AKUT Başkanı Nasuh Mahruki’nin isteği  doğrultusunda AKUT ’un Bursa Operasyon birimini kurdu.
Mahkemedeki işi ona engel oluyordu. Emekliye ayrılmıştı ki, 2008 yılında, haziran ayında bağırsak ve karaciğer kanseri olduğunu öğrendi. Tıbben altı ay ömrü kalmıştı. Tedavi süreci sonrası yakın akrabalarının bile tanımakta zorlanacağı kadar değişti. Hasta yatağında arkadaşlarıyla görüştü, gittikleri kurtarma çalışmalarında onları yönlendirdi. Ayaklandığında arama kurtarma çalışmalarına devam etti.
Türkiye Aziz Doğan’ın adını ilk kez bu yılın ocak ayında, Uludağ’da kaybolan üniversiteli Ümit Özgen’i arama çalışmaları sırasında duymuştu. Eksi dört derece soğukta, siste ve dağ koşullarında Özgen’i arayanların arasında altı gün sonra ameliyat masasına yatmaya hazırlanan AKUT’çu Doğan da vardı. Özgen bulundu. Ama hastaneye götürülürken hayatını yitirdi. Doğan “Benim ilacım can kurtarmak. Şimdi ayaktayım, Uludağ’dayım. Ameliyattan sonra yine kaybolan insanların yanında olacağım” diyordu. 
Yaşaması uzmanlar tarafından düzenlenen kongrelerde örnek gösterilen Aziz Doğan, önceki gün yine işinin başındaydı. Bursa-Orhaneli karayolunda Doğancı Barajı’na uçan iki çocuk babası Özcan Şengün’ün cesedini oksijen tüpüyle daldığı Doğancı Barajı’ndan çıkarttı. Yakalandığı karaciğer ve bağırsak kanserinden tamamen kurtulduğunu söyleyen Aziz Doğan, “Benim olayım inancın zaferi. Şu anda ikinci hayatımı yaşıyorum” dedi. (dha)