İkinci kamera da Ethem'in vurulduğunu görmedi

İkinci kamera da Ethem'in vurulduğunu görmedi
İkinci kamera da Ethem'in vurulduğunu görmedi
Ethem Sarısülük'ün vurulma anıyla ilgili tanık olarak dinlenen polislerin o anı görmediklerini söylemelerine benzer bir durum MOBESE kayıtlarında da yaşandı. Olaylar sırasında çekim yapan kameranın Ethem vurulur vurulmaz açısını değiştirdiği ortaya çıktı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Ethem Sarısülük ’ün vurulma anıyla ilgili tanık olan dinlenen polis memurlarının Ethem’in vurulma anını görmediklerini söylemelerine benzer bir durum MOBESE kayıtlarında da yaşandı. Olaylar sırasında çekim yapan MOBESE kamerası Ethem vurulur vurulmaz açısını değiştirdiği ortaya çıktı.  Ethem Sarısülük’ün öldürülmesine ilişkin soruşturmada çarpıcı bir görüntü girdi. Ethem Sarısülük’ün vurulma anına ilişkin Emniyet tarafından gönderilen “MOBESE” kayıtlarında, bir merkezde yönlendirildiği anlaşılan kameranın, vurulma anında açı değiştirdiği ortaya çıktı.

 İKİ KAMERA ÇEKTİ, İKİSİ DE GÖRMEDİ

İki farklı kameradan çekilen mobese görüntülerinden ilki çevik kuvvet ekiplerinin arkasından, konuşlandıkları Başbakanlık tarafından çekiliyor. Bu ilk kamera görüntülerinde tüm çevik kuvvet polislerinin amirlerinin direktifleri doğrultusunda başbakanlığa doğru çekildiği görülüyor. Ancak Ahmet Ş. isimli polis memuru tüm arkadaşları geri doğru çekilirken eylemcilere doğru yöneliyor ve belinden çıkardığı tabancayla ateş ediyor. Daha sonra kamera açısı genişliyor ve ne vuran polis ne de yaralanan Ethem Sarısülük görülebiliyor.


EYLEMCİLERİN ARKASINDAN ÇEKİLİYOR

İkinci kamera ise ilk kameranın tam aksi istikametinde yani eylemcilerin arkasından çekiliyor. Bu görüntülerde metro istasyonunun YKM çıkışında yer alan eylemciler görülüyor. Görüntülerde Ahmet Ş. silahını ateşlerken Ethem Sarısülük ansızın vurularak yere düşüyor. Eylemciler ise polisin ateş etmesi üzerine kaçışmaya başlıyor. Görüntülerin buradan sonrası ise bir hayli ilginç.


BİRDEN AÇI DEĞİŞİYOR

Çünkü Ethem vurulur vurulmaz mobese kamerası aniden yukarı doğru kalkıyor ve ne Ethem ne de onu vuran polis Ahmet Ş. kamerada görülebiliyor. Daha sonra kamera Ethem’in görüntülere giremeyeceği şekilde bir miktar aşağı doğru inerek çekime devam ediyor. Ancak bu açıdan çekilen görüntülerde Ethem’in yaralı halde yattığı yer görülmediği gibi mobese yalnızca Ethem’in vurulduğu yerin hemen yakınındaki ağacı çekiyor.