İkinci kamera da Ethem'in vurulduğunu görmedi

İkinci kamera da Ethem'in vurulduğunu görmedi
İkinci kamera da Ethem'in vurulduğunu görmedi
Ethem Sarısülük'ün vurulma anıyla ilgili tanık olarak dinlenen polislerin o anı görmediklerini söylemelerine benzer bir durum MOBESE kayıtlarında da yaşandı. Olaylar sırasında çekim yapan kameranın Ethem vurulur vurulmaz açısını değiştirdiği ortaya çıktı.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - Ethem Sarısülük ’ün vurulma anıyla ilgili tanık olan dinlenen polis memurlarının Ethem’in vurulma anını görmediklerini söylemelerine benzer bir durum MOBESE kayıtlarında da yaşandı. Olaylar sırasında çekim yapan MOBESE kamerası Ethem vurulur vurulmaz açısını değiştirdiği ortaya çıktı.  Ethem Sarısülük’ün öldürülmesine ilişkin soruşturmada çarpıcı bir görüntü girdi. Ethem Sarısülük’ün vurulma anına ilişkin Emniyet tarafından gönderilen “MOBESE” kayıtlarında, bir merkezde yönlendirildiği anlaşılan kameranın, vurulma anında açı değiştirdiği ortaya çıktı.

 İKİ KAMERA ÇEKTİ, İKİSİ DE GÖRMEDİ

İki farklı kameradan çekilen mobese görüntülerinden ilki çevik kuvvet ekiplerinin arkasından, konuşlandıkları Başbakanlık tarafından çekiliyor. Bu ilk kamera görüntülerinde tüm çevik kuvvet polislerinin amirlerinin direktifleri doğrultusunda başbakanlığa doğru çekildiği görülüyor. Ancak Ahmet Ş. isimli polis memuru tüm arkadaşları geri doğru çekilirken eylemcilere doğru yöneliyor ve belinden çıkardığı tabancayla ateş ediyor. Daha sonra kamera açısı genişliyor ve ne vuran polis ne de yaralanan Ethem Sarısülük görülebiliyor.


EYLEMCİLERİN ARKASINDAN ÇEKİLİYOR

İkinci kamera ise ilk kameranın tam aksi istikametinde yani eylemcilerin arkasından çekiliyor. Bu görüntülerde metro istasyonunun YKM çıkışında yer alan eylemciler görülüyor. Görüntülerde Ahmet Ş. silahını ateşlerken Ethem Sarısülük ansızın vurularak yere düşüyor. Eylemciler ise polisin ateş etmesi üzerine kaçışmaya başlıyor. Görüntülerin buradan sonrası ise bir hayli ilginç.


BİRDEN AÇI DEĞİŞİYOR

Çünkü Ethem vurulur vurulmaz mobese kamerası aniden yukarı doğru kalkıyor ve ne Ethem ne de onu vuran polis Ahmet Ş. kamerada görülebiliyor. Daha sonra kamera Ethem’in görüntülere giremeyeceği şekilde bir miktar aşağı doğru inerek çekime devam ediyor. Ancak bu açıdan çekilen görüntülerde Ethem’in yaralı halde yattığı yer görülmediği gibi mobese yalnızca Ethem’in vurulduğu yerin hemen yakınındaki ağacı çekiyor.


  http://www.radikal.com.tr/114109411410945

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yetmez ama evet... - mucinar

  Maalesef tüm bu olaylarda, iktidara sınırsız gücün kapılarını açan son anayasa değişikliğine destek veren demokrat arkadaşların da payı var. Asker-sivil bürokrasi vesayetini yıkmak için destek verdikleri değişikliklerin, demokrasiye inancı olmadığı baştan belli bir partiye, dilediği yasayı çıkarmak, dilediği idari tasarrufta bulunmak ve bunları yaparken hiçbir yargısal denetime tabi olmamak gibi sınırsız bir özgürlük alanı yaratacağı o günden belliydi. Bunu o zamandan öngörebilenler, statükoya sahip çıkmakla, antidemokratik olmakla eleştirildi. "yetmez ama..." kısmını anlamamakla suçlandı. Anlıyorduk ama bunun sonunun buralara gelebileceğini anlatamıyorduk. Hadi bakalım arkadaşlar, "yetmez ama..." kısmını hayata geçirtin! yoksa Ethem'in ve diğer çocukların vebali sizlerin de omuzlarınızda!

  Darbeler bitti mi... - kujo84

  Darbeler birecek ozgurluk,adalet,demokrasi gelecek demistik.Hani nerde.ayni tas ayni hamam.

  Polise Adam öldürmek serbest - Roza lüxemburg

  Bu hükümet kameralari sadece polislerine ödül vermek icin kullanir.Hangi Polis daha zalim ve acimasiz ise o polislere ödül vermek icin Kamera kayitlari incelenir.Hangi sistemde göz gore göre insan öldüren bir Polis ceza almaz.

  masum adam - fethi sancar

  Demek ki İktidar Polisi Hz. Ahmet Ş. çok masum çok çok günahını almışız. Ethem açık havada gökten kurşun hızıyla düşen yağmur tanesi yüzünden ölmüş. Takdir İşte.

  ... - karabalık

  ama biz gördük.siz de gördünüz ve yasal mermisiyle Ethem'i katleden polisinizi kahraman ilan ettiniz..