İkinci Okkır vakasında tahliye

İkinci Okkır vakasında tahliye
İkinci Okkır vakasında tahliye
Ergenekon soruşturmasında tutuklanan eski rektör Yurtkuran kalp ameliyatı olduktan sonra tahliye edildi


Fuat KARS


BURSA - Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve İstanbul'da açık kalp ameliyatı geçiren Uludağ Üniversitesi’nin eski Rektörü aynı zamanda Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanvekili olan Prof. Dr. Mustafa Yurkuran, hakkında tahliye kararı çıkartıldı. Oğlu Alkın Yurtkuran, tahliye kararının jandarma tarafından ailesine tebliğ edildiği söyledi. Yurtkuran’ın durumu yine Ergenekon soruşturmasında tutuklanan ve ölmeden hemen önce tahliye edilen Kuddusi Okkır’a benzetiliyordu.
Ergenekon soruşturmasının 12'nci dalgasında geçen 13 Nisan'da Bursa'da gözaltına alınan Prof. Dr. Mustafa Yurkuran, 17 Nisan'da tutuklanarak cezaevine konuldu. Tutuklu bulunduğu süre içerisinde sağlık durumu bozulan 2 çocuk babası Prof. Dr. Yurtkuran'ın yapılan muayenesinde kalbe giden 4 ana damarın tıkalı olduğu belirlendi. 12 gün önce İstanbul'da Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatırıldı. Bu sabah saat 09.00'da ameliyata alınan Yurtkuran'ın 6 saat süren başarılı operasyonla tıkalı 4 damarı değiştirildi.
Prof. Dr.Yurtkuran'ın avukatlarının yaptıkları tahliye taleplerine ameliyattan sonra olumlu yanıt geldi. Oğlu Alkın Yurtkuran, tahliye kararının jandarma tarafından ailesine tebliğ edildiği bildirdi. Alkın Yurtkuran, bu kararın ailece kendilerini mutlu ettiğini belirterek, babasına daha iyi bakılacağını söyledi.
Prof. Dr. Yurtkuran'ın gözaltına alınmadan önce de kanser tedavisi nedeniyle testis ameliyatı olmuştu. (dha)