İkinci pasaport taşıyor şüphesi

Çakıcı'nın üzerinde çıkan MİT'çi Meral'e ait pasaportta hiçbir ülkenin damgasının olmaması polisi şüphelendirdi. Emniyet, Çakıcı'nın başka bir pasaport daha kullandığı ihtimalini araştırıyor.

ANKARA - Avusturya'da yakalanan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın üzerinden çıkan yeşil pasaportun gerçek sahibi emekli MİT'çi Faik Meral'in, Çakıcı'yı uzun zamandır tanıdığı ve cezaevinden çıktıktan sonra kendisini ziyaret ettiği ortaya çıktı. Meral adına düzenlenen pasaportta Çakıcı'nın gittiği hiçbir ülkenin vize ve damgasının bulunmaması, başka pasaport kullandığı kuşkusuna yol açtı.
Avusturya'nın Graz kentinde geçen çarşamba günü yakalanan Çakıcı'nın üzerinden çıkan yeşil pasaportun sırrı çözüldü. Çakıcı'nın kullandığı pasaportun, emekli MİT'çi Faik Meral'e ait olduğu kesinleşti.
Meral'in iki pasaportu vardı
Meral'in, MİT'te çalışırken iki ayrı pasaport kullandığı, ilk yeşil pasaportunu 1992'de Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden aldığı, 2002 yılında İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne başvurarak pasaportunun süresini 2006 yılına kadar uzattığı saptandı. Meral'in, pasaportunun sayfaları dolduğu için 31 Temmuz 2003'te İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne başvurarak defterini yenilediği ve pasaportun süresini de Temmuz 2007'ye uzattığı anlaşıldı.
Meral'in, 1992 yılında aldığı ve 2002 yılında süresini uzattığı yeşil pasaportuyla 57 kez yurtdışına çıktığı saptandı. Emniyet yetkilileri, emekli MİT'çinin, 31 Temmuz 2003'te çıkarttığı son yeşil pasaportu hiç kullanmadığını açıkladı. Ancak, pasaportta 2 Mayıs 2004 tarihli bir çıkış damgası bulunuyor. Damgaya göre, pasaportla, Çakıcı kaçmadan dört gün önce Atatürk Havaalanı'ndan çıkış yapılmış. Çakıcı'nın kullandığı pasaportta ise Rusya vizesi ve Ukrayna'ya giriş damgası bulunuyor.
Çakıcı, İbrahim Arı adına düzenlenmiş pasaportla 3 Mayıs 2004 sabahı Antalya Limanı'ndan yurtdışına kaçmıştı. Yani, yeşil pasaportun üzerindeki çıkış tarihi, Çakıcı'nın kaçışından bir gün öncesine ait. Bu durum, Çakıcı 3 Mayıs'ta Antalya'dan değil de 2 Mayıs'ta İstanbul'dan mı kaçtı, sorusunu gündeme getirdi. Polis, Çakıcı'da yakalanan pasaportla yurtdışına çıkanın kim olduğunu ve pasaportun Çakıcı'nın eline ne zaman ve nasıl geçtiğini araştırıyor.
İstanbul'dan mı kaçtı?
Çakıcı için İbrahim Arı ve Yıldıray Akın adına pasaport düzenlendiğini ve bu pasaportların Çakıcı kaçar kaçmaz deşifre olduğunu anımsatan üst düzey bir emniyet yetkilisi, "Çakıcı'nın deşifre olmuş bu pasaportları kullanması mümkün değil. Taşıdığı pasaportta da gittiği ülkelerin vizesi ya da damgası olmadığına göre başka bir pasaport daha kullanmış olmalı" dedi. Çakıcı'nın iki kez gittiği İsviçre'nin yeşil pasaporta vize isteğini anımsatan yetkili, "Ya elinde vize bulunan başka bir pasaport ya da kırmızı pasaport vardı" diye konuştu. Çakıcı'nın üzerinden çıkan belgeler arasında Meral'in nüfus kâğıdı da bulunuyor.
56 yaşındaki Meral, önceki gece İzmir Torbalı'daki evinde MİT görevlilerince yakalandı. MİT, eski mensubunu sorgulanmak üzere İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne teslim etti. Meral'in, Çakıcı'yla dostluğunu itiraf ettiği ancak pasaportunu kaybettiğini öne sürdüğü öğrenildi. Meral'in polise verdiği ifadede, "Ermeni terör örgütü Asala'ya karşı Paris'te Çakıcı ile birlikte faaliyette bulunduk. Uzun yıllardır dostluk bağlantımız vardır. Cezaevinden çıktıktan sonra kendisini birkaç kez ziyaret etmiştim. Fakat pasaportumun eline nasıl geçtiğini bilmiyorum. Ziyaretler sırasında düşürmüş olabilirim" dediği belirtildi. Buna karşın Meral'in, pasaportunu kaybettiğine ilişkin Emniyet birimlerine herhangi bir başvuruda bulunmadığı ortaya çıktı.
İki işadamı avukat tuttu
Bu arada, Çakıcı'nın, kendisini yakalayan Avusturya polisine eşlik eden Türk polisine "Hanefi Avcı'nın ekibi misiniz" diye sorduğu öğrenildi. Çakıcı'nın, yurtdışına çıkınca önce Yunanistan'a, daha sonra da sırasıyla İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa, ABD, Kanada, Fransa, İsviçre ve Avusturya'ya geçtiği öğrenildi. Çakıcı'yla birlikte yakalanan Necip
İleli'nin sabıkalı bir ülkücü olduğu ortaya çıktı.
Avusturya Federal Kriminal Dairesi yetkilileri, Çakıcı'nın dün sabah hakim karşısına çıktığını ve kendisine bir avukat tuttuğunu belirtti, ancak Çakıcı'nın ilk sorgusundaki ifadesi hâkkında bilgi vermedi. Çakıcı'nın savunmasını, kamuoyunda aşırı sağcı kimliğiyle tanınan Walter Rossenkranz'ın üstlendiği, Rossenkranz'ın, Viyana'da Karadenizli iki işadamı tarafından tutulduğu öğrenildi.