İkinci perde: Garip savunma

İlaç skandalında SSK'yı savunan
Çalışma Bakanı Başesgioğlu, "SSK'nın
230 milyon liraya aldığı ilacın perakende fiyatı
309 milyon" dedi. İhale Yasası'nı suçlayan Başesgioğlu, Emekli Sandığı'nın aynı ilacı 362 milyona aldığını açıkladı.

ANKARA - Özel sağlık kurumlarının 88 milyon liraya aldığı ilacın SSK'ya 230 milyon liraya satılmasıyla ilgili skandalda SSK'yı savunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, fark etmeden skandalın ikinci perdesini araladı. Fiyatı özel sağlık kurumları yerine Emekli Sandığı ile kıyaslayan Başesgioğlu'na göre Emekli Sandığı aynı ilacı 341 milyona, yani özel sağlık kurumunun dört katına alıyormuş. Başesgioğlu dün Roche firmasına ait neorecorman adlı ilacın SSK'ya fahiş fiyattan satılmasına ilişkin iddialar üzerine basın toplantısı düzenledi.
SSK'nın ilaç alımlarında zarar etmesini Kamu İhale Yasası'na bağlayan Başesgioğlu, Kamu İhale Yasası'nın çıkmasıyla, SSK'nın ilaçlarda yüzde 15 indirim yaptırma imkânının ortadan kalktığını belirtti. Başesgioğlu, SSK'nın 22 Aralık 2003'teki ihalesinden önce 230 milyon lira fiyatın ortaya çıktığını, ama kur indiriminden sonra 204 milyon liradan sözleşme yapıldığını hatırlatırken, ilaç alımıyla ilgili ilginç bir kıyaslama yaptı. Başesgioğlu, "Neorcormon ilacını diğer sosyal güvenlik kurumları 341 milyondan aldı" dedi.
Söz konusu ilacın böbrek yetmezliği ve kanser tedavisinde kullanıldığını belirten Başesgioğlu, bu yüzden ilacın kurumlarda sürekli bulunmasının zorunlu olduğunu belirtti. Başesgioğlu, ilacın alternatifi olmamasının rekabeti ortadan kaldırdığını belirtirken, "SSK ihale şartnamesinde ilacın etken maddesinin yanı sıra neden Roche firmasına ait neorecorman adlı ilacı tarif etmiş" sorusuna şu yanıtı verdi:
"İlaçla ilgili ihtiyacı, hastaneler belirliyor. Söz konusu ilacın fazla alternatifi yok. İlacın muadili yok. Sorun burada. İlacın muadili olsa, kurum daha esnek davranacak. Ama bir tekel söz konusu. Bu neorecormon ilacı 2000, 4000, 5000'lik. Öbür ilaçta değişik tarzda ürünler olmadığı için bundan kullanmış. 2000'lik dediğinde belki bu ilaç şartnameye girmiş oluyor."
CHP harekete geçiyor
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, bazı ilaçların SSK'ya pahalı satılmasını soygun olarak nitelendirirken konuyla ilgili önümüzdeki günlerde Meclis araştırma önergesi vereceklerini bildirdi.