İkinci serum skandalı

Mersin'de yılan sokması nedeniyle zehirlenen 8 yaşındaki Mehmet Deniz, kaldırıldığı Devlet Hastanesi'nde serum bulanamadığı için yaşamını yitirdi.

MERSİN - Mersin'de yılan sokması nedeniyle zehirlenen 8 yaşındaki Mehmet Deniz, kaldırıldığı Devlet Hastanesi'nde serum bulanamadığı için yaşamını yitirdi. Ölümde ihmal olduğunu söyleyen Deniz'in ailesi, hastane yönetimi hakkında şikâyetçi olacağını söyledi. İçel'in Anamur ilçesinde bir ay önce yılan sokması sonucu, yine serum olmadığı için yaşamını yitiren 8 yaşındaki Ramazan Yıkman'ın ailesi de hastane yönetimi hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
Salıncak kurarken
Kocavilayet Köyü'nde oturan 7 yaşındaki Mehmet Deniz, ablası Özlem Deniz'le birlikte salıncak kurmak için ağaca tırmandı. Mehmet elindeki ipi bağlamak isterken, ağacın kovuğunda bulunan zehirli bir yılan tarafından elinden ısırıldı. Küçük Mehmet ablasının komşulara haber vermesi üzerine ailesi tarafından kısa sürede Mersin Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Deniz hastanede tedavi altına alınırken, doktorlar yılan sokmasına karşı panzehir serumu aramaya başladı.
12 saat sonra bulundu
İl Sağlık Müdürlüğü dahil, kentteki hiçbir eczanede panzehir bulunamadı. Olayın üzerinden 12 saat geçtikten sonra, önceki gece saat 02.30'da bulunan bir şişe serum, Mehmet'te enjekte edildi. Ancak serum, aradan geçen zaman nedeniyle küçük Mehmet'in hayatını kurtaramadı.
Talihsiz Mehmet'in cenazesini almak için devlet hastanesine giden 35 yaşındaki annesi Ümmü ile 37 yaşındaki babası İbrahim Deniz, "Bir milyon nüfusun yaşadığı bir kentteki sağlık kuruluşlarında hayati önem taşıyan bir serumun bulunmaması düşündürücüdür" dedi.
Devlet hastanesi başhekimi Dr. Yılmaz Aksoy, Sağlık Bakanlığı'nın adı geçen serumu temin
edemediğini ifade ederek, "Daha önce 33 ampul sipariş vermiştik. Demek ki az gelmiş. Eğer ihmal söz konusu ise, ilgililer cezalandırılacaktır" diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise konuyla ilgili olarak devlet hastanelerinde serum bulundurulmasının zorunlu olduğunu ve bundan da hastane başhekiminin sorumlu olduğunu belirtti.
Bu arada, Anamur ilçesine bağlı Nasrettin Köyü'nde geçen ay yılan sokması sonucu götürüldüğü devlet hastanesinde yine serum bulunmadığı için yaşamını yitiren 8 yaşındaki Ramazan Yıkman'ın babası Yakup Yıkman, hastane yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.