'İkinci Susurluk'ta konuşana kurşun

Milyonlarca dolarlık çek ve külçe altınlara ilişkin iddiaların uçuştuğu ve 'ikinci Susurluk' olarak tanımlanan, 'Dinar' kazası esrarını koruyor.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Milyonlarca dolarlık çek ve külçe altınlara ilişkin iddiaların uçuştuğu ve 'ikinci Susurluk' olarak tanımlanan, 'Dinar' kazası esrarını koruyor. Kazanın ardından 'karanlık ilişkiler' ortaya çıkarken, kaza yapan cipteki 50 bin dolarının kaybolduğunu öne süren Nuri Günaydın'ın otomobili, dün esrarengiz bir silahlı saldırıya uğradı.
Afyonkarahisar-Dinar karayolunda üç gün önce meydana gelen kazada, Hüseyin Mert yönetimindeki cip, karşı yönden gelen kamyonla çarpışmış; cipte bulunan emekli Başkomiser Mehmet Şanlı, işadamı Hüseyin Mert, Antalya'da turizmcilik yapan Zekeriya Kocagöz ve Antalya'da bar işleten Turan Balık ölmüştü. İkisi ruhsatsız dört silah çıkan cipin gizli bölmelerinde, Suudi Arabistan vatandaşı Mahmut El Yusuf Muhammet tarafından Saynur Tarım Ürünleri İhracat ve İthalat Sanayi Limited Şirketi adına yazılan 91 milyon dolarlık iki adet senetle, senetlere iliştirilen Yusuf Muhammet imzasını taşıyan "Altın kamyonlarını Körfez Savaşı sırasında Amman'da Abdullah El Havas'a teslim etmem gerekirdi. Ben teslim etmedim. Bu yüzden oluşan yazılı miktarı ödemeye söz veririm" yazılı not bulunmuştu.
Cipte ölenlerden ikisinin, çete suçundan poliste kaydı olduğu ortaya çıkmıştı. Cipte ölenlerin, Antalya yeraltı dünyasının ünlü bir ismiyle Antalya'da İl Alay Jandarma Komutanlığı yapmış emekli bir albay ve bir dönem eski MHP lideri Alparslan Türkeş'in korumalığını yapan emekli bir başkomiserle ilişkide oldukları, Antalya'da sık sık bir araya geldikleri belirtildi. Dört kişiye mezar olan 34 ZD 6337 plakalı cipin ise Abdullah Bıyıklı adına kayıtlı olduğu belirlendi.
Bu arada kaza yapan cipe binmekten son anda vazgeçtiğini söyleyen Trabzonlu işadamı Nuri Günaydın'ın otomobili dün Of yakınlarında kurşunlandı. Günaydın'ın ihbarı üzerine olay yerine giden jandarma, araçta yedi kurşun deliği buldu. Ancak çevrede hiç boş kovan bulunamaması, araca saldırının, bizzat Günaydın tarafından organize edilmiş olabileceği kuşkusuna yol açtı.
'Birileri parayı ve çekleri almış'
Günaydın, grupla Gümüşyaka'da birkaç gün tatil yaptıklarını, yorgun olduğu için onlarla Antalya'ya gitmediğini söylemişti. Antalya'da birlikte otel yapmayı planladıkları Turan Balık'a 50 bin dolar verdiğini ileri süren Günaydın, "Para ortada yok. Birileri polisten önce arabaya girip bazı çek ve senetleri ve 50 bin doları aldı. 14 milyon YTL'lik çek ve senet de kayıp" demişti.