'İkinci tapu çetesi' vahşeti

2004'teki bir kaçırılma olayını soruşturan polis yaşlı ve zengin kadınları kaçırıp para ve mallarına el koyan çeteyi ortaya çıkardı. Soruşturma sürerken iki zanlının cesedi bulundu
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Silivri’de 2004 yılında bir alışveriş merkezinin önünden kaçırılan Gönül Aydınyurt’u öldüren çetenin liderini yakalayan ve ardından da operasyonu genişleten polis, Selimpaşa’da bir villanın bahçesinde gün boyu ceset aradı. 2008 yılında operasyon yapılan ‘tapu çetesi’ gibi bu kişilerinde yaşlı ve zengin kadınları gasp ederek hesaplarına, gayrimenkullerine el koyduğu öne sürülüyor.
İşadamı Kemal Aydınlıyurt’un 56 yaşındaki eşi Gönül Aydınlıyurt 10 Aralık 2004’te Silivri’deki bir alışveriş merkezi önünden kaçırıldı. Alışveriş merkezinin otoparkında Aydınlıyurt’un son olarak iki kişiyle konuştuğu saptandı. Ancak bu kişilere ulaşılamadı. Aramalar sürerken, Aydınlıyurt’un otomobili ormanlık bir alanda yakılmış olarak bulundu.
Polis soruşturmasının sürdürürken, aynı yıl Z.B. adlı yaşlı bir kadının daha kaçırıldığı ortaya çıktı. Yaşlı kadın ölü numarası yaparak çetenin elinden kurtulmuş ve polise gitmişti. Bazı çete üyelerini teşhis etti. Bunun üzerine Gasp Büro Amirliği harekete geçti. Yapılan çalışmalarda Z.B.’nin kaçırılmasıyla Aydınlıyurt’un ortadan kaybolmasının faillerinin aynı olduğu saptandı. 

İki zanlı ölü bulundu
Zanlılardan Ramazan Nergiz’in cesedi 17 Ocak 2005’te Beykoz’da bulundu. Zanlılardan astsubay Mahmut Akdağ ile polis memuru Altuğ Zengin operasyonlarda yakalandıktan sonra tutuklandı. Polis memuru Zengin 2006 yılında tahliye oldu. Ancak kısa bir süre sonra onun da cesedi Kadıköy’de bulundu.
Soruşturmayı derinleştiren polis, çete lideri olduğunu belirlediği Mustafa Bilgehan Akıncı’nın peşine düştü. Akıncı’nın sahte kimlikle yurtdışına kaçtığı belirlendi. Altı ay önceyse sahte bir kimlikle Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye giriş yaptığı tespit edildi. Türkiye çapında arama başlatıldı. Akıncı iki gün önce Bodrum Bites Beldesi’nde avukat sevgilisinin yazlığında yakalandı. 

Nüfus müdürü gözaltında
Genişletilen operasyonlarda, eski Küçükçekmece Nüfus Müdürünün de aralarında olduğu dokuz kişi daha gözaltına alındı. Nüfus müdürünün çete liderine 2005 yılında yurtdışına kaçmakta kullandığı kimliği hazırladıkları iddia edildi. Emniyette sorguları süren zanlılar dün sağlık kontrolünden geçirilirken, daha önce Akıncı’nın babasına ait olan Selimpaşa’daki villada arama yapıldı. 

Kuyuda arama
Aydınlıyurt’un kaçırılmasından beş ay sonra villanın başka birine satıldığı ve Akıncı’nın bu satış sırasında kendisini JİTEM elemanı olarak tanıttığı öne sürüldü. Polis yetkilileri, Aydınlıyurt’un fidye için kaçırıldığını,  banka hesapları bloke olduğu için para ödenmeyince öldürüldüğü anlaşıldı. Gözaltındaki zanlıların ifadeleri üzerine dün Selimpaşa’daki villanın bahçesinde arama yapıldı. Ceset araması özellikle su kuyusunda yoğunlaştırıldı. Kuyudaki su çekildi. Dün ara verilen aramalar bugün devam edecek.
Beykoz’da da geçen yıl kimsesiz ve yaşlı kişilerin gayrimenkullerini tehdit yoluyla ele geçiren ve öldüren tapu çetesi ortaya çıkarılmıştı.