İkinci termik santrale köylülerden eşekli eylem

Muğla'nın Yatağan İlçesi'ne bağlı Kırıkköy'de kurulmak istenen 2'nci termik santral öncesinde zemin etüd çalışması yapmak isteyen şirkete köylüler sert tepki gösterdi. Jandarmanın bölgeye sevk edilmesiyle arbede çıkması önlendi.Köy girişinde yaklaşık 200 köylünün yaptığı eyleme, engelli oğlu ve odun yüklü eşeği ile gelen 5 çocuk 9 torun sahibi Hayriye Cengiz'in, “Eşeğimle eyleme geldim, İşte bu eşek gibi çalışırız da buraya zeytinliklerimizin arasına santrali kurdurmayız” sözleri dikkat çekti.
Yatağan'a bağlı 1300 nüfuslu Kırıkköy'de 300 hektarlık tarım arazisi üzerine ‘Ant Enerji Sanayi ve Limited Şirketi' tarafından kurulması planlanan 2x160 megavat gücünde santral için ‘Yükselen Sondaj Mühendislik Limited Şirketi' tarafından köy girişindeki arazide yapılmak istenen zemin etüd çalışmasına köylüler tepki gösterdi. Köylülerin iş makineleri ile gelen 1 mühendis ve 4 işçiden oluşan ekibin çalışmaya başladığını görünce müdahale etmeleri üzerine Yatağan ve Muğla Jandarma Komutanlığı’ndan yaklaşık 100 jandarma ve komando köye sevk edilerek arbede çıkması önlendi. Köyün giriş ve çıkışlarındaki yollar jandarma tarafından kapatılırken, geçişler kontrollü yapıldı. Sondaj yapılan bölgenin jandarma tarafından güvenlik çemberine alındığı ve firmanın çalışmalarına devam edeceğini öğrenen köylüler, tarlalarındaki işlerini bırakıp eyleme koştu.
Eyleme odun yüklü eşeği, köpeği ve engelli oğlu 24 yaşındaki Birol Cengiz ile katılan evli ve 5 çocuk, 9 torun sahibi 66 yaşındaki Hayriye Cengiz ise santralin kurulmasına başından beri karşı olduklarını söyledi. Zeytinlikler arasına kurulacak santralin köyü cehenneme çevireceğini belirterek, şöyle dedi:
“Birinci santral yüzünden zaten her evde bir kanser ve astım hastası var. Kanserden ölüsü olmayan ev yok. İşte bu eşek gibi çalışır santrali buraya kurtarmayız. Ölürüz de zeytinlik arazilerin ortasına santral kurdurmayız, toprağımızı santrale kurban vermeyiz. AKP hükümeti kendi akrabalarına ve yandaşlarına peşkeş çekecek diye yöredeki 50 bin kişi zehirlenerek öldürülmek isteniyor.”
Köylüler santrali kuracak olacak Ant Enerji Şirketi ile AK Parti aleyhinde sloganlar attı. Yatağan Kaymakamlığı'na giderek Kaymakam Hasan Tanrıseven ile görüşen Muhtar Durmuş Solmaz eylem yerine gelerek gözyaşları içerisinde isyan etti. Solmaz, bölgeye kurulacak ikinci santralin hem köye hem de ilçeye büyük zarar vereceğini ve kesinlikle istemediklerini belirterek, “Santralin kurulacağını öğrenen köylüler ile birlikte bunalıma girdik. Devlete sözümüzü geçiremiyoruz. Ne yaptıysak tepkilerimiz gözönüne alınmadı. Devlet eliyle vatandaş ölüme sürükleniyor. Kime gittiysek ‘sorunu biz çözemeyiz’ cevabı alıyoruz. Yetti artık yetti boğazımızı sıkıp öldürsünler bari” dedi.

SONDAJ EKİBİ TAŞ YAĞMURUNA TUTULDU
Köylülerin bölgedeki bekleyişi, jandarmaların sondaj ekibi etrafındaki güvenlik kordonu ve köye giriş çıkışlar kontrollü yapıldı. Yaklaşık 20 dakika süren arbede çalışmanın durdurulması üzerine sona erdi. Bazı kadınlar ise köy yolunu kapatan jandarmanın önünde yere oturarak eylemlerini sürdürdü.
Yatağan’daki Kırıkköy’de ikinci santralin kurulması için zemin etüdü yapmak isteyen teknik personelin çalışmasını sabah saatlerinde durduran köylüler, öğle saatlerinde çalışmanın yeniden başladığını görünce sondaj ekibini taş yağmuruna tuttu. Ekibin çalışmaya başladığını gören çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 100 kişilik grup, taş atarak çalışmaların durdurulmasını istedi. Jandarmanın güçlükle önlediği olaylar sırasında bir taş jandarmaya, bir taş da sondaj ekibine su taşıyan traktör şoförüne isabet etti. Olayların büyümesi son anda önlendi.
Bu arada sondaj ekibine ait araçlar köylülerin yolu kayalarla kapatması üzerine dönmek zorunda kaldı. Sondajı yapmaya çalışan şirketin yetkilisi Jeoloji Mühendisi Gülşah Baykara ise “Bize ‘burada zemin etüdü yapın’ dediler. İlk kez bugün geldik. Köylülerin tepkisi üzerine çalışmalara ara verdik. Kimse ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Verilen talimatı uyguluyoruz” dedi. (dha)