İkinci yolsuzluk operasyonu: Yedi işadamının mal varlığına tedbir konuldu

İkinci yolsuzluk operasyonu: Yedi işadamının mal varlığına tedbir konuldu
İkinci yolsuzluk operasyonu: Yedi işadamının mal varlığına tedbir konuldu
Önemli isimleri kapsayan yolsuzluk iddiasıyla yürütülen ikinci soruşturma kapsamında 7 işadamı ve 2 şirketin mal varlıklarına tedbir konuldu.

 

Habertürk'ten Bülent Ceyhan'ın haberine göre hâkim Süleyman Karaçöl, başta Abdullah Tivnikli olmak üzere işadamları Mustafa Latif Topbaş, Cemal Kalyoncu, Ömer Faruk Kalyoncu, Mehmet Cengiz, Üsame Kutub ve Cengiz Aktürk’ün mallarına tedbir kararı aldı Listede Kalyon Grubu’na ait Zirve Holding ile Cengiz Aktürk’ün şirketi Bosphorus 360 da yer aldı. Suçlamalar arasında ‘ suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet’ bulunuyor.

Hâkim Süleyman Karaçöl tarafından 25 Aralık 2013'te yani önceki gün verilen ihtiyati tedbir kararının, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’, ‘Kurulan örgüte üye olmak’, ‘İhaleye fesat karıştırmak’, ‘Nüfuz ticareti’, ‘Rüşvet’, ‘ Kamu malına zarar verme’ suçları kapsamında yürütülen 2012/656 sayılı soruşturma çerçevesinde alındığı bildirildi.

KALYON’DAN İKİ İSİM VAR

Hâkimin mal varlıklarına tedbir konulan işadamlarının BİM AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Latif Topbaş, işadamı Üsame Kutub, Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu üyesi Ömer Faruk Kalyoncu, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Türk Telekom ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Tivnikli, tekstilci işadamı Cengiz Aktürk olduğu bildirildi.

CMK’NIN 12. MADDESİNE GÖRE

Hâkimin tedbir koyduğu iki şirketten biri ise Kalyon Grubu tarafından kurulan ve geçtiğimiz günlerde Sabah ile ATV'yi satın alan Zirve Holding oldu. Bir diğeri ise yatırım danışmanlık şirketi olarak faaliyet gösteren Bosphorus 360. Söz konusu şirketin Cengiz Aktürk'e ait olduğu biliniyor. Hâkim Süleyman Karaçöl tarafından gönderilen tedbir kararında şöyle denildi: “Söz konusu kişi ve iki tüzel şirketin üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair kuvvetli şüphe bulunduğundan CMK'nın 12. maddesi ve devamı maddeleri gereğince tedbir alınması uygun görülmüştür.”

 

 


  http://www.radikal.com.tr/116823511682353

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Saudi Arabistanla dostluk.. - kaşınan adam

  Saudi Arabistanla dosluk nedeni açaığa çıkıyor.Saudi Arabistan Mekkede Türk kalesini ve revakları yıkıp yerine rezidans yaparken bir hükümet yetkilisi çıkıpta ''durun ne yapıyorsunuz o yapılar Türk tarihine ait yapılar'' diye itiraz dahi etmemişti..

  Vekil veya mutemet mi? - testereci

  Bu adamın görünüşte birtakım kendi işleri, yatırımları var gibi görünüyor ama öte yandan bir de bakıyorsunuz yıllardır banka ve türk telekomun yönetim kurulunda, öte yandan,kamudan elektrik şirketi alıyor!!! Bir tarafı kamu olan bu işlerde (kendi özel işi dururken!)beyefendinin olması ilginç...Birileri adına bu işlere nezaret ediyor olabilir mi???

  Resimlere bakinca... - 1umut2

  Resimdeki sahislar gercekten turk mu?