İkisi turist 5 can kaybı

Kuşadası'nda, bir minibüsteki patlamada üç vatandaşla bir İngiliz ve bir İrlandalı öldü; 13 yaralı var. Canlı bomba ihtimali çok az, araştırmalar sürüyor.
İngiltere, İrlanda ve İsrail eylemi kınadı. Başbakan Erdoğan, "Tedbir alınsa bile her şey engellenemiyor" dedi. Bir kınama da eski DEP'lilerden geldi.

AYDIN - Kuşadası'nda bir minibüste bomba patlaması sonucu beş kişi öldü, ikisi çocuk toplam 13 kişi yaralandı. İntihar eylemi ihtimali zayıf. İncelemeler sürüyor.
Cemal Uçar yönetiminde ilçe merkezinden Kadınlar Denizi'ne giden minibüs Kasım Yaman Parkı'nın önünden geçerken saat 10.45 sıralarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Minibüs hurda yığınına dönerken, araçtaki 21 yaşındaki Deniz Tutum, 23 yaşındaki Ufuk Yücedeniz, 24 yaşındaki Eda Okyay ve İrlandalı 17 yaşındaki Tana Whalen olay yerinde, İngiliz vatandaşı 21 yaşındaki Helen Pallhall da hastanede öldü.
Araçtaki yolcularla çevredeki vatandaşlardan yaralanan 13 kişi ise Kuşadası ve İzmir'deki hastanelerde tedavi altına alındı.
Yaralıların kimlikleri: Toli Pulshol (İngiliz), Steven Stables (İngiliz), Adam Brown (İngiliz), Sun Pucher (İngiliz), soyadı belirlenemeyen 15 yaşındaki Michael (İngiliz), Muhlis Yaşa, Akif Çallı, Nilgün Yüksel, Sedat Özçelik, Doğan İkilik, Serkan Tetik, minibüs sürücüsü Cemal Uçar ve muavinlik yapan oğlu 16 yaşındaki İbrahim. Lise öğrencisi İbrahim Uçar'ın hastanede sol bacağı kesildi.
Canlı bomba yok
Saldırıda ilk olarak canlı bomba ihtimali üzerinde durulurken, ölenlerin kimliklerinin belirlenmesinden sonra Kaymakam Ahmet Ali Barış, bu ihtimalin ortadan kalktığını söyledi. Aydın Valisi Mustafa Malay olayı henüz üstlenen olmadığını açıkladı. Gözlerin çevrildiği PKK'nın yöneticisi Zübeyr Aydar, sivilleri hedef alan saldırılara karşı olduklarını ve olayı kınadıklarını söyledi.
'Beyaz Clio'yu bul'
Aydın polisi olayla ilgili 07 CGU 80 beyaz renkli Clio marka otomobil ile eski model Ford otomobilin görüldüğü yerde yakalanması için anons etti. Bu araçlarda ikişer kişi bulunduğu belirtildi. Güvenlik önlemleri artırılırken, olaydan sonra vatandaşlar ilçedeki ev ve işyerlerine Türk bayrağı astı.
Marmaris ve Bodrum gibi turistik bölgelerde güvenlik önlemleri artırıldı. Araçlar giriş-çıkışlarda kontrol edildi. Bodrum'a güvenlik gücü takviyesi yapıldı.
Ateş düştüğü yeri yakar
Konuklarını, hemşerilerini ya da akrabalarını kaybeden Kuşadası halkı derin üzüntü içindeydi. Kadınlar Denizi Mahallesi'ndeki evinden minibüse binen Deniz Tutum'un işyerine 100 metre kala canından olması, ailesini yıktı. Bir hafta sonra nişana hazırlanan sözlüsü Yunus Sayılgan ise, "Sabırsızlıkla nişanı bekliyorduk. Terör onu elimden aldı" dedi.
Ölenlerden Eda Okyay ile Ufuk Yücedeniz'in sevgili olduğu, bir yıl önce tanıştıkları ve bu yıl birlikte tatile çıktıkları öğrenildi. Okyay'ın Manisa Celal Bayar, Ufuk Yücedeniz'in de Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdiği belirtildi.Tepkiler
Sezer: Saldırı insanlık dışı
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, barışa ve huzura en çok gereksinim duyulan bir dönemde meydana gelen saldırıyı nefretle kınadığını bildirerek, "Hiçbir amaç insanlık dışı saldırılara gerekçe gösterilemez" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan da, "Güvenlik güçlerimiz bütün tedbirleri alıyor. Ama sıfır, burada ne kadar tedbir alırsanız alın yüzde yüz bu noktada netice alma diye bir şey söz konusu değil" diye konuştu.
İsrail ve Avrupa tepkili
Olayla ilgili yurtdışından ilk kınamalar bir vatandaşını kaybeden İrlanda, İsrail ve Britanya'dan geldi. İsrail'in Ankara Büyükelçiliği açıklamasında, "Birçok masum insanın hayatını kaybetmesi ya da yaralanmasına yol açan bu adi terör olayının şiddetle kınandığı" ifade edildi. İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, "Düşüncelerimiz ve dualarımız, kurbanlar ve aileleriyle. Her zaman olduğu gibi Türk halkıyla omuz omuza duruyoruz" dedi. İrlanda Dışişleri Bakanı Dermot Ahern de acımasız ve anlamsız bir hareket olarak nitelediği saldırıyı şiddetle kınadı. İspanya ve Fransa da saldırıyı kınadı.
Eski DEP'liler de kınadı
Eski DEP'liler Leyla Zana, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak'ın öncülük ettiği 'Demokratik Toplum Hareketi Koordinasyon Kurulu' da yazılı açıklamayla tepki gösterdi.
Açıklamada, "Sivillere yönelik hiçbir eylemi asla onaylamıyor ve kınıyoruz. Bu olayların provokasyon olabileceğini de dikkate alarak, toplumu serinkanlı olmaya davet ediyoruz" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7522147522140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.