'İkiz bebeklerimiz karıştırıldı'

Erken doğum sonucu ikizi doğmaz doğmaz ölen Kayra Alp, dört yaşına geldiğinde anne babası tarafından 'gerçek anne babasının bulunması için' bir savcılık dilekçesine konu oldu...NAİL KAHRAMAN

Bursalı Gülsüm- Cem Aktaş çiftinin iddiasına göre, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde altı buçuk aylık olarak dünyaya gelen ikizlerden, hayatta kalan kız bebekleri yerine gözleri görmeyen bir erkek bebek verildi. Çift 17 aydır soruşturmadan bir sonuç çıkmasını bekliyor.

Kayıtlara göre yaşayan kızdı
Osmangazi ilçesinde yaşayan 32 yaşındaki Gülsüm- Cem Aktaş çiftinin, 2005 yılında ikiz bebeklerinin dünyaya gelmesiyle birlikte yaşadıkları olaylar film senaryolarını aratmadı. 13 Ekim 2005’te Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde altı buçuk aylık hamileyken erken doğum yapan Gülsüm Aktaş, düzenlenen doğum raporlarına göre bir kız bir erkek ikiz bebek dünyaya getirdi. İddiaya göre aileye verilen doğum raporunda ‘ikizlerden birinin kız birinin erkek olduğu, erkeğin doğumdan hemen sonra öldüğü, kızın ise kuvöze alındığı’ belirtildi. Tedavinin ardından 50 gün bekleyen aile, kucaklarına bir erkek bebek konulunca şoke oldu. Nedenini soran aileye, “Bebeklerinizin ikisi de erkekmiş. Kayıtlarınızda öyle yazıyor” yanıtı verildi. Hastane kayıtlarıyla oynandığını iddia eden aile, ikinci şoku da verilen erkek bebeğin iki gözünün de görmediğini, ayrıca solunum yetmezliği dahil birçok sağlık sorunu bulunduğunu anlayınca yaşadı. Aktaş ailesi, her şeye rağmen bağırlarına bastıkları bebeği sağlığına kavuşturmak için mücadeleye başladı. Ailenin ‘Kayra Alp’ adını verdikleri ve şimdi dört yaşına gelen çocuklarının sağlık sorunlarının büyük bölümü tedavilerle ortadan kalktı. Yapılan ameliyatla da bebeğin görmeyen iki gözünden birisinin yüzde 50 oranında görmesi sağlandı. Özel bir şirkette çalışan baba Cem Aktaş o günleri anlattı:
“Bize erkek bebek teslim edilince merak edip, hastanede tutulan doğum kütüklerine baktım. Burada önce eşimin ‘bir kız bir erkek bebek dünyaya getirdiği’ yazılmış, sonra bunun üzeri karalanarak, yanına iki erkek bebek kaydı düşülmüştü. Bize verilen ilk doğum raporunda da bir kız, bir erkek bebeğimizin olduğu belirtilmiş, hatta bebeklerin kollarına takılan mavi ve pembe bileklikler bize teslim edilmişti. Her şeye rağmen biz, önce teslim aldığımız bebeği yaşatmanın mücadelesine giriştik. Bizim için önemli olan Kayra Alp’in yaşaması idi. Oğlumuzun tedavisinde büyük bir aşama kaydettik. Yürüyor, oyun oynuyor, az da olsa görüyor.”

Rektörlük araştırıyor
Çocuk sağlığına kavuşunca aile, 2008 yılı nisan ayında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Aktaş ailesi, ‘kız’ denilmesine rağmen kendilerine verilen erkek bebeğin gerçekten kendi çocukları olup olmadığını, ölen bebeğin ise gerçek annesinin kim olduğunun tespit edilmesini istedi. Cem Aktaş “Bize bu acıları yaşatanlardan hesap soracağız” diyor:
“Bunun için 2008 yılı nisan ayında Bursa Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundum. Ancak savcılık, YÖK Yasası gereği soruşturmayı Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’nün yapacağını belirterek görevsizlik kararı verdi. Bunun üzerine Rektörlük, 6 Mayıs 2008 tarihinde bir komisyon oluşturarak soruşturma başlattı. Fakat aradan geçen 17 aylık süreye rağmen bir sonuç çıkmadı.”