İkizler sevdikleri battaniyeyle toprağa verildi

Göz göre göre çöken binanın enkazı altında kalan dört yaşındaki ikizler Ceren ve Cemre, dün en sevdikleri battaniyeye sarılarak toprağa verildi.

İZMİR - Göz göre göre çöken binanın enkazı altında kalan dört yaşındaki ikizler Ceren ve Cemre, dün en sevdikleri battaniyeye sarılarak toprağa verildi. İkizlerin suçu, İzmir'de tarihle yoksulluğun iç içe geçtiği Halil Rıfat Mahallesi'nde doğmaktı.
Her şey Yılmaz ailesinin bitişiğindeki ev hakkında Kemeraltı 3. Derece Kentsel Sit Alanı Projesi kapsamında yıkım kararı verilmesiyle başladı. Bina boşaltıldı ama 'tapudaki 13 hissedarına ulaşılamadığı için' bir türlü yıkım yapılamadı. Bu arada Yılmaz ailesine de evlerini boşaltmaları söylendi, aile "Nereye gidelim" deyince iddiaya göre "Bari yıkılacak binaya bitişik arka odada uyumayın" tavsiyesinde bulunuldu.
Geliyorum diyen felaket önceki gece geldi. Metruk binanın taş duvarı, Ceren ve Cemre'nin uyuduğu odanın tam tepesine çöktü.
Dün enkazda incelemelerde bulunan Vali Yardımcısı Celalettin Eran, aileye ev tutulacağını söyledi. Ne yazık ki üçer saat arayla ölen Ceren ve Cemre bu müjdeyi duyamadı. Balıkçı baba Hüseyin Yılmaz'sa yıkım tehlikesi nedeniyle tadilat için belediyeye başvurduklarını, sonuç alamadıklarını anlattı.
10 gün sonra, 29 Mayıs'ta yeni yaşlarını kutlayacak ikizler dün toprağa verildi. Cenazede "Baba, orada üşüyorlar mı?" diyerek ağlayan abla Merve'yi babası "Hayır, çok sevdikleri battaniyeye sardım onları" diyerek teselli etmeye çalıştı.